logo

جشن «گرگیعان» در شهرهای مختلف خوزستان برگزار می‌شود

منبع
مهر
بروزرسانی
جشن «گرگیعان» در شهرهای مختلف خوزستان برگزار می‌شود

مهر/ کودکان در بسیاری از شهرهای خوزستان شامگاه شنبه بعد از اذان و افطار به کوچه‌ها رفته و جشنی قدیمی با عنوان «گرگیعان» را برگزار می‌کنند.

«گرگیعان» نام جشنی کودکانه است که همزمان با شب میلاد امام حسن(ع) در اهواز و بسیاری از شهرهای خوزستان برپا می‌شود.
کودکان در این روز با کیسه‌هایی که به گردن آویزان می‌کنند به در خانه‌ها می‌روند و با سنگ‌هایی که در دست دارند و ضرب‌آهنگ سنگ‌ها نیز شعرخوانی می‌کنند.
همسایه‌ها با شنیدنِ شعر و سنگ‌زدن‌های کودکان به در خانه‌ها می‌روند و با شیرینی، بادام و دیگر تنقلات از کودکان پذیرایی می‌کنند.
«قاسم منصور آل کثیر» مسئول پرونده ثبت ملیِ این میراث معنوی و از برگزار کنندگانِ این جشن به خبرنگار مهر اظهار کرد: آئین گرگیعان سال ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث معنوی مردم عرب ایران به ثبت رسید؛ این آئین در بوشهر و هرمزگان با عنوان گرنگشو یا گره‌گشو، گرنگشو، قرقاعو و… شناخته می‌شود.
وی گفت: این جشنِ کودکانه را می‌توان بزرگ‌ترین جشن کودکانه‌ی کشور دانست و امیدوارم در آینده به یکی از ظرفیت‌های جذاب گردشگری کشور به ویژه برای علاقمندان به مردم شناسی تبدیل شود.
جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) با عنوان «گرگیعان» شامگاه شنبه رأس ساعت ۲۱ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اهواز برگزار می‌شود.
این مراسم در دیگر شهرها نیز همزمان با میلاد امام حسن(ع) برگزار می‌شود.
 
  
  
 

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today