نماد آخرین خبر

افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی در چهارمحال و بختیاری

منبع
تسنيم
بروزرسانی
افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی در چهارمحال و بختیاری

تسنیم/ افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی، کام شیرینی‌فروشان شهرکردی را تلخ کرده است، به طوری که چاره‌ای جز تعدیل نیرو برای عدم بسته شدن مغازه خود ندارند.

شیرینی یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها است که طرفداران زیادی دارد اما در چند سال اخیر همچون مابقی خوراکی‌ها با افرایش قیمت مواجه بوده است، این افزایش قیمت هم به دلیل گرانی سه مواد اصلی شیرینی‌فروشان یعنی آرد، روغن و شکر است.
گرانی بیشتر کالاها، آن‌ها را از سبد خرید مردم حذف کرده است. حالا کمتر شاهد خرید شیرینی توسط مردم هستیم، جعبه‌های شیرینی در دست مردم کوچک‌تر شده است و حتی برخی در ظروف یکبار مصرف به تعداد چند عدد شیرینی خرید می‌کنند. حالا علاوه بر گرانی شیرینی کمبود مواد اصلی آن نیز، شیرینی‌فروشان را با مشکل مواجه کرده است.
قاعدتا با افزایش افسار گسیخته قیمت مواد اولیه شیرینی‌جات باید قیمت شیرینی نیز افزایش یابد تا شیرینی‌فروشان دچار زیان نشوند اما از سوی دیگر با افزایش قیمت، مردم دیگر توان خرید ندارند.

تورم بسیار بالا در مواد اولیه شیرینی
فرشاد امینیان، رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان شهرکرد اظهار کرد: در سه مواد اولیه شیرینی فروشان یعنی آرد، شکر و روغن مشکلات فراوانی به وجود آمد، قیمت‌ها بیش از آن چیزی که انتظار می‌رفت گران شد. قیمت شکر سال گذشته 6 هزار تومان بود اما امسال شکر دولتی 12 هزار تومان و آزاد 22 هزار تومان است.
وی افزود: در سال گذشته روغن قنادی 80 هزار تومان اما دولتی آن در سال جاری 250 هزار تومان و قیمت آزاد با توجه به وزن از 600 هزارتومان تا 800 هزار تومان است، آرد در سال گذشته کیسه‌ای صدهزار تومان بود که امسال 650 هزار تومان شده است، این‌ها نشان دهنده تورم بسیار بالا است‌‌‌.
رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان شهرکرد گفت: شیرینی‌فروشان تا کنون هیچگونه افزایش قیمتی نداشتند و قیمت شیرینی مثل سال گذشته است، باید در روزهای آینده قیمت‌ها تغییر کند، چرا که نمی‌توان این طور به کار ادامه داد البته تنها قیمت مواد اولیه افزایش پیدا نکرده است بلکه مواد دیگر از جمله زعفران نیز افزایش قیمت زیادی را داشته است‌.

شیرینی‌فروشان شهرکرد تعدیل نیرو می‌کنند
وی با اشاره به افزایش دستمزد کارگر، مطرح کرد: دستمزد کارگر افزایش یافت که می‌توان گفت حدود 50 درصد نیروی کار دچار تورم شده است. اتحادیه قنادان پیشنهاد 60 درصدی قیمت را داده است که هنوز هم این قیمت با این حجم از تورم  مواد اولیه تصویب نشده است.
رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان شهرکرد خاطرنشان کرد: اتحادیه کمترین میزان افرایش قیمت شیرینی‌ را پیشنهاد کرده است تا مردم بتوانند خرید کنند و شیرینی‌فروشان متضرر نشوند، با توجه به تورم‌ها قطعا شیرینی تبدیل به کالای لوکس و تشریفاتی شده است.
امینیان تصریح کرد: مدت‌ها است که شیرینی‌جات از سبد خانوار حذف شده است، اگر قیمت شیرینی را با گز، شکلات و ... مقایسه کنیم حتی اگر گرانتر شود، کالای ارزان‌تری نسبت به بقیه است. شیرینی‌فروشانی هستند که به دنبال تغییر شغل بوده، امسال تقریبا هر کدام از شیرینی‌فروشان از یک تا 4 نفر و حتی کارگاه‌های بزرگ تا 10 نفر را تعدیل نیرو کردند.

کاهش 50 درصدی خرید شیرینی توسط مردم
وی گفت: بازار قدرت خرید خوبی ندارد و حتی امسال با توجه به ماه رمضان نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 50 درصد کاهش خرید بوده است. سازمان تنظیم بازار از قبل از عید تاکنون شکر قنادان و در دو مرحله روغن را تامین کردند.
رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان شهرکرد افرود: اگر بتوانند روغن و شکر را به قیمت سال گذشته به قنادان بدهند، می‌توان با قیمت قبل فروش داشت با وجود این که قیمت بقیه مواد افزایش زیادی داشته است اما به دلیل باقی ماندن این شغل و کمک به قدرت خرید مردم، قنادان حاضر به اینکار هستند.
امینیان تصریح کرد: در حال حاضر آرد و روغن در بازار نیست اما شکر دولتی تامین شده است و در بازار هم به وفور وجود دارد، از چند ماه قبل عید کمبود روغن را شاهد هستیم. امید است مسئولان از این شغل حمایت کنند، در اتحادیه قنادان شهرکرد بیش از 300 عضو وجود دارد که این نشان می‌‌دهد 300 خانواده علاوه بر آن نیروهای قنادان مشغول به کار هستند.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday