نماد آخرین خبر

مبارزه با آفت زنجرک در نخیلات استان بوشهر آغاز شد

منبع
تسنيم
بروزرسانی
مبارزه با آفت زنجرک در نخیلات استان بوشهر آغاز شد

تسنیم/ مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به افزایش آفت زنجرک در نخلستان‌ها از آغاز مبارزه با این آفت در نخیلات استان خبر داد.

احمد سبحانی  مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر یکی از محصولات عمده اراضی کشاورزی استان را خرما دانست و اظهار داشت: در این راستا بیش از شش میلیون اصله نخل در استان وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه مبارزه با آفات نخیلات یکی از برنامه‌های مهم حفظ نباتات جهاد کشاورزی است تصریح کرد: یکی از آفات مهم در اراضی نخلستان زنجرک است که از دیرباز در برخی از مناطق استان وجود داشته است که در بعضی سال‌ها طغیان می‌کند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه آفت زنجرک نخیلات مشکلاتی در تولید محصول ایجاد می‌کند تصریح کرد: معمولاً آلودگی شدید در باغ‌های نزدیک رودخانه و متراکم و فشرده که جریان هوا در آن‌ها کمتر و یا با کشت مخلوط و نزدیک کوه بیشتر است.
سبحانی با اشاره به آغاز مبارزه با آفت زنجرک نخیلات افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی استان در سال جاری و عدم وزش بادهای گرم و خشک
در فروردین و اوایل اردیبهشت ماه فعالیت آفت زنجرک خرما در بخش‌هایی از شهرستان دشتستان از جمله منطقه آبپخش، فاریاب و طلحه تشدید شده است.
وی بیان کرد: بر اساس بررسی‌ها و بازدیدهای انجام شده آفت زنجرک  نخیلات رو به افزایش است و زیان اقتصادی به کشاورزان وارد می‌کند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان اینکه فعالیت آفت در باغات خرما دارای تراکم علف‌های هرز و پاجوش‌ها افزایش دارد تصریح کرد: در نخلستان‌هایی که در آن بهداشت لازم انجام نشده به سرعت آفت زنجرک در حال افزایش و گسترش است.
سبحانی افزود: بیم آن می‌رود در صورت عدم مبارزه به موقع با  آفت یاد شده با جمعیت انبوه این آفت ، به باغات خسارت وارد کند.
وی ادامه داد: مدیریت حفظ نباتات استان بوشهر برای کانون‌کوبی و جلوگیری از توسعه آفت زنجرک به انبوه نخیلات اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی و سمپاشی و پایش و تهیه سم‌ و سم‌پاش فشار قوی پشت تراکتور کرده است.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar