فارس/ گروه جهادی «فانوس» متشکل از دامپزشکان جوان چهارمحال و بختیاری هرساله فصل بهار و تابستان به مناطق محروم استان سفر می‌کنند تا برای واکسیناسیون و درمان دام‌ها خدمات رایگان ارائه دهند.

تعدادی از جوانان دامپزشک چهارمحال و بختیاری فصل بهار را برای رسیدگی به دام‌های سبک و سنگین در مناطق محروم استان غنیمت می‌شمارند و با حضور در روستاها و مناطق عشایرنشین اقدامات لازم را برای سلامت دام‌ها انجام می‌دهند.
هاتف مردانی، رییس گروه جهادی «فانوس» اقدامات و فعالیت‌های این گروه را تشریح می‌کند.
پنج سالی می‌شود که با همراهی ۱۵ دامپزشک، چند جراح و متخصص گروه ۱۸ نفره‌ای را به نام «فانوس» تشکیل داده‌ایم تا هر ساله عشایر و روستاییان را در درمان و واکسیناسیون دام‌هایشان یاری کنیم.
فعالیت ما هر ساله از اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و تا پایان تابستان که فصل گرما و اوج بیماری دام‌هاست ادامه دارد، در این مدت گروه ما در مناطق محروم به کمک کادر دامپزشکی می‌رود تا در این بخش یاریگر مردم باشد.

درمان و واکسیناسیون دام‌ها را وظیفه خود می‌دانیم
درمان و واکسیناسیون دام‌ها را وظیفه خود می‌دانیم و این کار را کاملاً رایگان انجام می‌دهیم، حتی هزینه داروهایی که برای این کار استفاده می‌شود که معمولا حدود ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان در سال می‌شود با هزینه شخصی اعضای گروه و یا کمک خیران تامین می‌شود و دامداران پولی برای دارو و یا ویزیت پرداخت نمی‌کنند.
۶ الی ۷ نفر از افراد گروه ثابت هستند و دیگر اعضا با توجه به مناطق و ماموریت‌ها جذب می‌شوند، به گونه‌ای که در فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌شود که برای اعزام به این منطقه کارشناسانی با این شرایط نیاز است و داوطلبان خودجوش در اردوها شرکت می‌کنند تنها مقداری هزینه غذا و یک سرویس ایاب و ذهاب از طرف بسیج دانشجویی و یا دانشگاه آزاد در اختیار ما گذاشته می‌شود.
شاید علت این کار را از ما بپرسید اما در اصل این گروه با خدا معامله کرده و آثار آن را در زندگی می‌بینیم، چشمداشتی به کمک مسئولان نداریم و برای لبخند محرومان که رضایت خدا را به دنبال دارد در این راه قدم برداشته‌ایم.

برای این کار خداپسندانه چقدر وقت می‌گذارید؟
مدت زمان اقامت در هر منطقه بسته به میزان دام‌های منطقه دارد که به طور مثال در کوهرنگ ۹۰۰ هزار دام سبک وجود دارد و اقامت ما در آنجا ۳ یا ۴ ماه طول می‌کشد اما در بعضی از روستاهایی که دام کمتری دارند طی ۴ الی ۵ روز کارها انجام می‌شود.

دام‌های استان بیشتر به چه بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند؟
در فصل گرما و رویش گیاهان بهاری انگل خارجی مشکل اصلی دام‌های این استان است که داروی ضد انگل و یا درمان انگل از جمله مواردی است که در سطح منطقه توزیع می‌کنیم.
البته طبق دستورالعمل‌های دامپزشکی در همه مراحل واکسیناسیون نیز کمک می‌کنیم.

سفر اعضای قرارگاه محرومیت‌زدایی‌ و جهاد سازمان دامپزشکی به چهارمحال و بختیاری
قرارگاه محرومیت‌زدایی‌ و جهاد از طرف سازمان دامپزشکی با هدف کمک به محرومان تشکیل شده که اولین اردوی این قرارگاه به میزبانی این استان و در خردادماه برگزار می‌شود.
قرار است در این اردو ۳۰ الی ۲۰ دامپزشک از سراسر کشور با هدف محرومیت‌زدایی به این استان سفر و از مناطق محروم استان بازدید کنند.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday