باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان در آستانه فرا رسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی، برنامه‌های بزرگداشت این هفته را در استان اعلام کرد.

یعقوب گویلیان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان گفت: از ۲۸ اردیبهشت تا سوم خردادماه سال‌جاری، برنامه‌های متنوعی مرتبط با روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی در سطح استان برگزار می‌شود.
وی افزود: برگزاری همایش ملی «حفاظت و مرمت آیینی» در معبد میترا و هراکلس کرفتو و برگزاری نشست «شهر موزه سنندج و توسعه پایداری گردشگری شهری» با حضور معماران، شهرسازان، انجمن‌ها و ارگان‌های مرتبط از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته در استان است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان بیان کرد: همچنین در این هفته نمایشگاه‌های متعددی با عنوان «کردستان ذخیره‌گاه فرهنگی ایران زمین» در کاخ موزه خسروآباد، «محوطه‌های تاریخی مریوان در گذر تاریخ» در شهر مریوان، «بازشناسی مستندنگارانه شهری شهر سقز و سیاهکو» در حمام حاج صالح سقز و «عکس موزه و میراث‌فرهنگی» در گالری عمارت آصف سنندج برپا می‌شود.
به گفته گویلیان برگزاری مسابقه کودک و میراث‌فرهنگی با محوریت بازی‌های ثبت شده در فهرست میراث‌ملی و نقاشی کودک با محوریت آشنایی با بنا‌ها و اماکن تاریخی، برگزاری برنامه ترکیب فرمی نمایشی به‌منظور معرفی میراث ملموس، اجرای صحنه‌ای در موزه مردم‌شناسی خانه کرد و تجلیل از موزه‌دار‌های برتر و پیشکسوتان در حوزه میراث‌فرهنگی از دیگر برنامه‌هایی است که به‌مناسبت روز موزه و هفته میراث‌فرهنگی در استان پیش‌بینی شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان گفت: بازدید همگانی از بقایای ساماندهی قلعه شهر حسن‌آباد، افتتاح دو بنای تاریخی احیا شده به‌عنوان اقامتگاه سنتی و فراخوان تحویل اشیاء فرهنگی و تاریخی و عکس‌های قدیمی از افراد و ارگان‌ها، نیز در این هفته اجرا می‌شود.
وی بیان کرد: امیدواریم با برگزاری این برنامه‌ها و همچنین حضور مردم و اشخاص صاحب‌نظر و فعال در این حوزه بتوان زمینه‌های حفظ و احیای بیشتر آثار تاریخی را در استان فراهم آورد.آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online