فرارو/ فروشندگان خاویار، این محصول گران قیمت را در بسته بندی‌های ۳۰ گرمی، ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۵۰ گرمی به فروش می‌رسانند. هر چند در مواردی بسته‌های ۵۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی هم دیده می‌شود که بیشتر به شکل سفارشی و در دسترس مشتریان خاص قرار می‌گیرد. اما همچنان پرطرفدارین بسته بندی میان خریداران همان ۵۰ گرمی است. بالاترین قیمت را هم در میان انواع خاویارها، گونه بلوگا یا همان خاویار فیل ماهی دارد.

تا همین چند سال قبل دسترسی به خاویار بسیار محدود بود. در واقع اگر شما قصد داشتید که یک بسته خاویار ۵۰ گرمی بخرید، باید سراغ فروشگاه‌های بزرگ می‌رفتید، یا از بیشتر فروشگاه‌های سطح شهر پرس و جو می‌کردید، تا در نهایت شما را به هدف برسانند. اما حالا و به لطف پلتفرم‌های آنلاین خرید و فروش امکان خرید این محصول گران قیمت برای طرفداران اش فراهم شده است.
اگر سری به این پلتفرم‌ها بزنید می‌بینید که خاویار‌های بسته بندی شده انواع مختلفی دارند. اما بیشترشان شامل بلوگا، خاویار آسترا، خاویار سوروگا و بری هستند. هر چند بیشتر خاویار تولیدی در ایران از نوع بلوگا و سوروگا است.
طبق گفته تولید کنندگان، خاویار بلوگا از فیل ماهی استحصال می‌شود و سوروگا از ماهی اوزون برون؛ دو ماهی با ارزش که از گونه‌های مشهور و پرطرفدار ماهیان خاویاری در جهان به شمار می‌روند.
خاویار آسترا نیز از ماهی قره‌برون، چالباش یا تاسماهی روس گرفته می‌شود. بری هم از یک نوع ماهی خاویاری با همین نام که بومی شمال دریای خزر است استحصال می‌شود. در واقع بری شباهت بسیار نزدیکی به ماهی اوزون برون یا همان سوروگا دارد و خاویار آن‌ها نیز از نظر رنگ بسیار به یکدیگر شبیه هستند.

قیمت خاویار چند؟
فروشندگان خاویار، این محصول گران قیمت را در بسته بندی‌های ۳۰ گرمی، ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۵۰ گرمی به فروش می‌رسانند. هر چند در مواردی بسته‌های ۵۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی هم دیده می‌شود که بیشتر به شکل سفارشی و در دسترس مشتریان خاص قرار می‌گیرد. اما همچنان پرطرفدارین بسته بندی میان خریداران همان ۵۰ گرمی است.
بالاترین قیمت را هم میان انواع خاویارها، گونه بلوگا یا همان خاویار فیل ماهی دارد. در این رابطه یک پرورش دهنده ماهیان خاویاری، قیمت ۵۰ گرم خاویار بلوگا الماس طلایی رنگ را ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرده است. البته این فروشنده انواع دیگری از خاویار بلوگا را هم عرضه می‌کند که قیمت هر ۵۰ گرم از آن‌ها بین یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.
البته دیگر رقبا عدد‌های کمتری هم پیشنهاد می‌دهند که بازه قیمتی آن‌ها برای فروش ۵۰ گرم خاویار بلوگا از ۹۷۰ هزار تومان شروع می‌شود و در نهایت به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ختم می‌شود. اما با همه این تفاسیر خرید یک کیلوگرم خاویار بلوگا معمولی حداقل ۲۰ میلیون تومان آب می‌خورد و نمونه صادراتی و کمیاب آن ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان خرج روی دست خریدار می‌گذارد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بسته بندی ۵۰ گرمی خاویار آسترا میان فروشندگان بین ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان قیمت خورده است. خاویار سوروگا یا همان خاویار اوزون برون قیمت کمتری دارد و بازه قیمتی آن به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان می‌رسد.
اما ارزان‌ترین خاویار مربوط به نوع بری است که بسته بندی ۵۰ گرمی آن یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرج بر می‌دارد. البته برخی از فروشندگان برای جلب مشتری، بین ۹۰۰ تا یک میلیون تومان هم قیمت می‌دهند.
البته در پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین برخی آگهی‌ها نیز دیده می‌شود که برای بسته بندی ۵۰ گرمی و ۱۰۰ گرمی خاویار بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان طلب می‌کنند. در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن تهران است، گفته که خاویار وارداتی دارد و هر ۱۰۰ گرم از آن را ۱۸۵ هزار تومان می‌فروشد. آگهی دهنده دیگری هم که ساکن محله ارم در تهران است، گفت که خاویار روسی تولید آذربایجان دارد و هر صد گرم آن را ۱۱۲ هزار تومان می‌فروشد.
این آگهی‌ها در حالی منتشر می‌شوند که کارشناسان شیلات معتقدند که این بسته بندی‌ها تقلبی هستند و فروشندگان آن‌ها تخم ماهی‌های دیگری از جمله قرل آلا، سالمون و... را به جای تخم ماهیان خاویاری جا می‌زنند.

گوشت اوزون برون و فیل ماهی چند؟
جالب است بدانید که قیمت گوشت ماهیان خاویاری نسبت به دیگر ماهی‌ها گران‌تر است و البته در بازار هم به راحتی پیدا نمی‌شود. گوشت ماهی اوزون برون و فیل ماهی بسیار لذیذ است و طرفداران اش برای کباب از گوشت ان‌ها استفاده می‌کنند.
در مورد قیمت اوزون برون و فیل ماهی نیز نمی‌توان قیمت ثابتی پیدا کرد. اما متوسط قیمت برای خرید یک کیلوگرم بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. هر چند در مواردی سایت‌های آنلاین فروش ماهی، برای هر کیلوگرم ماهی خاویاری ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان طلب می‌کنند.
اما قیمت آگهی دهندگان در سایت‌های مشهور خرید و فروش و آنلاین کمتر و منصفانه‌تر است.
در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن فریدونکنار در مازندران است برای ۱۰ کیلوگرم اوزون برون، سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان طلب کرده است. به عبارت دیگر این آگهی دهنده قیمت هر کیلوگرم را ۳۱۵ هزار تومان در نظر گرفته است. بررسی قیمت دیگر آگهی دهندگان نیز نشان می دهد که آن ها برای یک کیلوگرم اوزون برون یا فیل ماهی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان قیمت داده اند.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today