ایرنا/ رئیس اداره حفاظت محیط زیست بم، از خرابی دستگاه سنجش آلودگی هوای این شهرستان از اوایل اسفند سال گذشته خبر داد.

جواد اماندادی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بم، با اعلام خرابی دستگاه سنجش آلودگی هوای این شهرستان از اوایل اسفند سال 1400، اظهار کرد: دستگاه سنجش آلودگی هوای بم سال ۹۸ خریداری شد و شرکت طرف قرارداد به مدت ۲ سال وظیفه نگهداری و سرویس دهی این دستگاه را بر عهده داشت.

وی افزود: به دلیل اینکه مدت قرارداد ۲ ساله بود اواخر بهمن سال گذشته قرارداد به پایان رسید و محیط زیست کرمان باید تامین اعتبار برای سرویس‌دهی دستگاه را انجام می داد.
اماندادی بیان کرد: اعتبار لازم توسط دستگاه های متولی به محیط زیست بتازگی ابلاغ شده است ‌و به دلیل اینکه قطعه معیوب مصرفی بوده باید قطعه لازم خریداری شود.
وی خاطرنشان کرد: ادارات دولتی برای خرید هر وسیله‌ای باید در سامانه ستاد ایران ثبت سفارش انجام دهند تا وسیله مورد نیاز خود را به نازل ترین قیمت خریداری کنند.
اماندادی با اشاره به خرید در سامانه ستاد ایران توضیح داد: ادارات دولتی فقط اجناس داخلی را باید از طریق این سامانه خریداری کنند و با توجه به اینکه دستگاه سنجش هوا خارجی است، باید منتظر شویم که وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت اعلام کند این دستگاه ها مشابه داخلی ندارد تا بتوانیم خرید انجام دهیم.
به گفته وی شهرهایی که دستگاه پایش هوا ندارند در زمان آلودگی هوا می توانند براساس گزارش علوم پزشکی و محیط زیست که براساس دید افقی نظر می‌دهند تصمیم گیری کنند.
اماندادی تصریح کرد: ذرات معلق در هوا جزو پارامترهای فعال شاخص آلایندگی هوا در بم است و دیگر پارامترها مانند گازهای دی اکسیدکربن، مونوکسیدکربن و اکسیدهای ازت غیرفعال هستند. 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بم اظهار کرد: برای فعال شدن دیگر پارامترها باید اعتبارات لازم توسط مسئولان شهرستانی در نظر گرفته شود.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar