ایرنا/ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: فروردین ماه امسال ۱۵ هزار و ۳۰۰ تن کالا به ارزش ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار از این استان صادر شد.

حسین حاجی بگلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار کرد: صادرات استان در این مدت نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از لحاظ ارزشی حدود ۸۴ درصد افزایش و از لحاظ وزنی  ۴۶.۵ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: عمده کالاهای صادراتی استان شامل محصولات پتروشیمی از قبیل اوره، ملامین و آمونیاک همچنین محصولات فولادی، ابزار های طرح دار پلی استایرن، رب گوجه فرنگی، قوطی خالی کنسرو، اسید سیتریک و گرانول لاستیک کف پوش است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این میزان کالا به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، ازبکستان، آلمان، پاکستان، گرجستان، اتریش، ترکیه و رومانی صادر شد.
وی با اشاره به صادرات محصولات پتروشیمی خراسان واقع در شهرستان بجنورد گفت: در ماه اول امسال سه هزار تن محصول پتروشیمی به ارزش ۲.۷ میلیون دلار صادر شد که این رقم معادل ۵۰ درصد صادرات کل استان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: صادرات پتروشیمی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی بیش از ۱۰ هزار درصد و از نظر وزنی بیش از دو هزار درصد افزایش دارد.
وی گفت: در این مدت ۲.۳ هزار تن محصول بخش معدن و صنایع معدنی استان به ارزش ۱.۴ میلیون دلار صادر شد که این رقم ۲۶ درصد صادرات را به خودش اختصاص داده است و نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی بیش از دو برابر و از نظر وزنی بیش از ۱۴۸ درصد افزایش دارد.
حاجی بگلو درباره صادرات بخش صنعت در استان گفت: در این مدت ۴۰۰ تن کالا به ارزش ۱.۱ میلیون دلار صادر شد که ۲۱ درصد صادرات را به خودش اختصاص داده است و این میزان صادرات نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی بیش از ۳۳۱ درصد و از نظر وزنی بیش از ۳۰ درصد افزایش دارد.
وی درباره صادرات بخش کشاورزی و صنایع غذایی از استان گفت: فروردین ماه امسال ۲۷ تن محصول کشاورزی و صنایع غذایی استان به ارزش ۱۶ هزار دلار صادر شد که سه درصد صادرات استان را به خودش اختصاص داده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار کرد: صادرات این بخش نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی بیش از ۷۴۷ درصد و از نظر وزنی ۲۶۰ درصد افزایش دارد.
حاج بگلو درباره واردات کالا به استان در فروردین ماه امسال گفت: در این مدت سه هزار تن کالا به ارزش تقریبی دو میلیون دلار به استان وارد شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از لحاظ ارزشی بدون تغییر و از لحاظ وزنی بیش از ۹۲ درصد افزایش دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: کالاهای وارداتی شامل چراغ قوه شارژی، قیچی، انواع ترازو، کولر گازی و قطعات آن، موتور الکتریکی و گوشت مرغ منجمد است و این میزان کالا از کشورهای چین، پاکستان، برزیل و فرانسه وارد شد. 

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today