logo

توضیحی درباره فوت یک بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در خوزستان

منبع
ايسنا
بروزرسانی
توضیحی درباره فوت یک بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در خوزستان

ایسنا/ معاون بهداشت علوم پزشکی اهواز در خصوص فوت یک بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو و شناسایی یک بیمار دیگر مبتلا به این بیماری در اهواز توضیحاتی ارائه داد.

سیدمحمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص مرگ یک زن باردار در پی ابتلا به تب کریمه کنگو و شناسایی یک مورد مبتلا به این بیماری در منطقه عین ۲ اهواز اظهار کرد: موردی که اکنون از آن صحبت می‌شود مربوط به حدود ۱۵ اردیبهشت‌ماه است؛ در این بازه زمانی یک زن باردار از شادگان به بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز اعزام شد که پس از بررسی‌ها متوجه شدیم این بیمار به تب کریمه کنگو مبتلا است.
وی افزود: پس از آن نیز در غرب اهواز یک فرد مبتلا به کریمه کنگو شناسایی شده است؛ بنابراین امسال دو مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در خوزستان داشته‌ایم که این موارد نسبت به نوسانات سال‌های گذشته قابل انتظار است. البته نگرانی بابت این بیماری وجود دارد و باید سازمان دامپزشکی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد.
معاون بهداشت علوم پزشکی اهواز گفت: از سال ۷۸ تب کریمه کنگو به صورت یک بیماری بومی مشترک انسان و دام در خوزستان وجود داشته است. این بیماری از دام به انسان و از طریق نیش کنه به انسان منتقل می‌شود. البته شاغلان برخی از حرفه‌ها مانند دامپزشکان که با دام در تماس هستند یا افرادی که در بیمارستان شاغل هستند و بیمار مشکوک به ابتلا به این بیماری در محل کار آن‌ها وجود دارد باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
وی افزود: این بیماری با علائم ویروسی مانند دردهای عضلانی و سر درد بروز پیدا می‌کند اما ویژگی خاص این بیماری تمایل آن به خون‌ریزی است یعنی ممکن است ضایعات ناشی از خون‌ریزی مانند لکه‌های خونی یا خون‌ریزی از دستگاه گوارش یا اداری بروز پیدا کند.
علوی تصریح کرد: اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است اما در موارد شدید و حاد، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کشندگی دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: البته تعجب‌برانگیز است که چرا این مورد که مربوط به یک ماه و نیم پیش بوده، روز گذشته پررنگ شد و در مراکز خبری مورد توجه قرار گرفت.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today