logo

تعداد پرونده‌های قاچاق چوب در گیلان ۸۶ درصد افزایش یافت

منبع
تسنيم
بروزرسانی
تعداد پرونده‌های قاچاق چوب در گیلان ۸۶ درصد افزایش یافت

تسنیم/ فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: تعداد پرونده‌های قاچاق چوب در استان گیلان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۶ درصد و حجم چوب قاچاق نیز ۷۰ درصد افزایش یافته است.

سرهنگ محمد قربانی‌لرد، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در تشریح آخرین وضعیت کشفیات قاچاق چوب در استان گیلان اظهار داشت: 364 فقره پرونده قاچاق چوب طی دو ماه ابتدایی امسال در استان گیلان تشکیل شده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان خاطرنشان کرد: حجم چوب‌ قاچاق کشف شده 277 مترمکعب بوده و 341 نفر نیز در همین راستا در استان گیلان دستگیر شدند و تعداد 231 وسایل نقلیه نیز در این بین توقیف شده است.
قربانی‌لرد از افزایش آمار کشفیات قاچاق چوب طی فرودین‌ماه و اردیبهشت‌ماه نسبت به سال گذشته در استان گیلان خبر داد و ابراز داشت: تعداد پرونده‌های قاچاق چوب نسبت به مدت مشابه سال گذشته 86 درصد و حجم چوب قاچاق نیز 70 درصد افزایش دارد.
وی با بیان اینکه همه این مقدار چوب‌‌های قاچاق کشف شده مربوط به جنگل‌های هیرکانی نیست افزود: افزایش میزان کشفیات چوب قاچاق  این تصور را ایجاد می‌کند که جنگل‌ها در حال غارت شدن هستند در حالی‌که همه قاچاق کشف شده از جنگل‌های هیرکانی نیست.
قربانی با بیان اینکه درصد کمی از پرونده‌های قاچاق چوب از جنگل‌های هیرکانی است گفت: بیشترین قاچاق چوب در اثر این است که افرادی که در اراضی ملی زراعت چوب می‌کنند، اجرت‌المثل را پرداخت نکرده و این خود تحت عنوان کالای قاچاق محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اگر این افراد اجرت‌المثل دولت را پرداخت کنند، دیگر برداشت آنان قاچاق چوب نیست افزود: از طرفی در شهرستان رشت پنج کارخانه بزرگ چوب وجود دارد که درصد قابل توجهی از چوب‌ آن از خارج از استان نظیر آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی می‌آید.
فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان خاطرنشان کرد: از این رو با توجه به افزایش قیمت چوب، درصد قابل توجهی از کشفیات قاچاق چوب در استان گیلان مربوط به خودروهایی است که از خارج استان اقدام به حمل چوب می‌کنند.
قربانی گفت: بر این اساس بیش از 70 درصد از 277 مترمکعب چوب‌ قاچاق کشف شده در استان مربوط به همین چوب‌ است که از خارج از استان و استان‌های دیگر وارد گیلان شده و یا در نتیجه انجام ندادن مراحل قانونی در طرح زراعت چوب است.
وی درباره ارتباط طرح تنفس جنگل‌ها با افزایش قاچاق چوب با بیان اینکه نمی‌توان ادعا کرد که طرح تنفس بر روی قاچاق چوب مؤثر بوده ابراز داشت: از حدود سه سال گذشته طرح زراعت چوب در گیلان که 50 درصد زراعت چوب کشور را دارد در حال اجرا است.
فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تصریح کرد: اگر زراعت چوب به بهره‌برداری نمی‌رسید می‌توانستیم این ادعا را مطرح کنیم اما با توجه به بهره‌برداری که در این حوزه در حال انجام است نمی‌توان قاچاق چوب را متأثر از اجرای طرح تنفس جنگل‌ها دانست.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today