نماد آخرین خبر

قزوین و «نین‌بین» ویتنام خواهر خوانده می‌شوند

منبع
ايسنا
بروزرسانی
قزوین و «نین‌بین» ویتنام خواهر خوانده می‌شوند

ایسنا/ سرپرست اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قزوین از تصویب متن پیشنویس قرارداد خواهرخواندگی قزوین و شهر «نین‌بین» جمهوری ویتنام توسط شورای اسلامی شهر قزوین خبر داد.

جابر خرم‌نیا سرپرست اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قزوین در جلسه علنی شورای اسلامی شهر قزوین که یکشنبه شب ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ با موضوع بررسی خواهرخواندگی قزوین و «نین‌بین» در جمهوری ویتنام برگزار شد؛ اظهار کرد: دیپلماسی شهری یکی از شناخته شده‌ترین گونه‌های ارتباطات مردمی و دیپلماسی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۱۴۰ قرارداد خواهرخواندگی میان شهرهای مختلف کشورمان با شهرهایی از پنج قاره جهان امضا شده است.
وی با بیان اینکه دستور کار دیپلماسی امروز تغییرات فراوانی نسبت به قرن گذشته داشته است، اظهار کرد: موضوعاتی نظیر توسعه و تعاملات انسانی، از قبیل فرهنگ، سبک زندگی، اقتصاد و بازرگانی، گردشگری، همکاری‌های علمی و فناوری، فقرزدایی و مقابله با چالش‌های جهانی مانند تروریسم و محیط زیست، امروز زیر چتر دیپلماسی قرار گرفته‌اند و دولت‌ها و بازیگران و کنشگران عرصه بین‌الملل به این مسائل می‌پردازند.
این مسئول با بیان اینکه دیپلماسی شهری به معنای ارتباط جوامع و شهرها مختلف می‌تواند سازوکار مناسب برای انتقال پیام صلح و دوستی، عدالت‌طلبی و آزادگی ملت بزرگ ایران باشد، یادآور شد: با انجام پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک در قالب قراردادهای خواهرخواندگی اقسام دیپلماسی مردم با مردم و دیگر همکاری‌های مردم در عرصه‌های آموزشی، فرهنگی، هنری و ورزشی می‌تواند نقش ارزنده‌ای در تحکیم همکاری و صلح و دوستی میان کشورهای مختلف ایفا کند. 
وی افزود: از این‌رو با پیشنهاد سفارت جمهوری اسلامی ایران در هانوی پایتخت جمهوری سوسیالیستی ویتنام، شهر نین‌بین که در منطقه دلتای رودخانه سرخ (شمال ویتنام) قرار دارد و به دلیل مشابهت‌های این شهر با قزوین از جمله نزدیکی به پایتخت، پایتخت بودن در گذشته، قدمت تاریخی، ثبت آثار در یونسکو، جاذبه‌های گردشگری و وجود کارخانه‌های صنعتی در نزدیکی آن، برای خواهرخواندگی با قزوین برگزیده شده است.
بنا بر اعلام اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قزوین، در این جلسه لایحه یادداشت تفاهم خواهرخواندگی قزوین و شهر نین‌بین ویتنام به تصویب شورای اسلامی شهر قزوین رسید.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today