نماد آخرین خبر

ایجاد ژئوپارک در مراغه

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
ایجاد ژئوپارک در مراغه

باشگاه خبرنگاران/ فرماندار شهرستان مراغه گفت: با هدف حفاظت از طبیعت و ساختار‌های زمین‌شناسی، ژئوپارک در این شهرستان ایجاد می‌شود.

اسدیان، فرماندار شهرستان مراغه اظهار کرد: به‌دلیل شناسایی ۳۶ ژئو سایت با ساختار‌های زمین شناسی و طبیعی، ایجاد ژئوپارک در شهرستان مراغه یک ضرورت است.
وی افزود: برای ایجاد این ژئوپارک ۵ کمیته در قالب فرهنگی، علمی، تولید محتوا، زنان و منابع طبیعی برای پیگیری و اجرای کار‌های آن تشکیل شده است.
اسدیان ادامه داد: در قالب این کمیته‌ها چشم انداز‌هایی برای ایجاد این ژئوپارک در مراغه تعریف خواهد شد.
وی تصریح کرد: برای هریک از کمیته‌ها شرح وظایف و تکالیف اجرایی تعیین و برای عملیاتی شدن ابلاغ می‌شود.
فرماندار شهرستان مراغه گفت: ایجاد این ژئوپارک نیازمند مشارکت شورای شهر، میراث فرهنگی، دانشگاه‌ها، مراکز علمی، گروه‌های زیست محیطی و سمن‌ها است.
زارع، رئیس حفاظت محیط زیست مراغه نیز گفت: این شهرستان به‌دلیل ساختار‌ها و پدیده‌های زمین شناسی برای ایجاد ژئوپارک مستعد است.
وی افزود: وجود پدیده‌های بکر زمین شناسی از جمله کوه سهند، رودخانه‌ها، مراتع، غار‌ها و منطقه فسیلی زیرساخت‌های ایجاد ژئو پارک در مراغه است.
گفتنی است مراغه به دلیل وجود چشمه‌ها، آبفشان‌ها و تپه‌های آتشفشان از دوره‌های مختلف زمین شناسی دارای تنوع زیستی ارزشمند است و تنوع گیاهی دامنه‌های کوه سهند و طبیعت بکر آن برای ایجاد ژئوپارک نیازمند حفاظت و قرق است.
با تشکیل ژئوپارک گونه‌های گیاهی سهند و دامنه‌های آن برای آیندگان حفاظت می‌شود.
رونق گردشگری، ایجاد اشتغال از طریق بوم گردی، افزایش اطلاعات عمومی و هویت بخشی به منطقه از دیگر مزایای ایجاد ژئوپارک در مراغه است.
منطقه فسیلی مراغه با ۷ تا ۱۲ میلیون سال عمر، دامنه‌های کوه سهند با ۱۲۹ هزار هکتار وسعت و طبیعت بکر مراغه بهترین ظرفیت برای ایجاد ژئوپارک در این شهرستان است.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today