logo

شناسایی یک مورد تب کریمه‌کنگو در رفسنجان

منبع
ايسنا
بروزرسانی
شناسایی یک مورد تب کریمه‌کنگو در رفسنجان

ایسنا/ مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از شناسایی یک فرد مبتلا به بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه‌کنگو در رفسنجان خبر داد. 

سید محسن نژاد قادری،  مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، عصر امروز اظهار کرد: فرد مشکوک به تب کریمه کنگو روز شانزدهم خردادماه به مرکز درمانی مراجعه نموده که پس از بستری، آزمایشات لازم انجام شده و تست او تایید شد. 
وی با ابراز خرسندی از  بهبود حال عمومی این بیمار توضیح داد: بالافاصله پس از بستری بیمار در بیمارستان، بیمار ایزوله شده و درمان دارویی آغاز و با توجه به اهمیت این بیماری، بلافاصله با اداره دامپزشکی هماهنگی های لازم انجام شد تا اقدامات پیشگیری از جمله سم پاشی محل نگهداری دام ها صورت گیرد.
نژاد قادری ادامه داد: همچنین پرسنل خانه بهداشت منطقه برای آموزش به خانواده بیمار مبتلا، اقدامات لازم را انجام دادند و خانواده و افرادی که با بیمار در ارتباط بودند تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: انتقال این بیماری از طریق گزش کنه و همچنین تماس مستقیم پوست و مخاط با خون و فرآورده‌های دامی مثل گوشت و امحا و احشای دام آلوده امکان‌پذیر است؛ بنابراین خانواده‌ها در خرید گوشت دقت کرده و از مراکز معتبر گوشت مورد نیاز خود را تهیه کنند و پس از گذشت ۲۴ ساعت با دستکش نسبت به خرد کردن گوشت اقدام کنند.
نژاد قادری تصریح کرد: لازم است از ذبح غیربهداشتی دام اجتناب کرده و محل نگه داری دام‌ها با مشورت اداره دامپزشکی سمپاشی شود.
مدیر گروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تاکید کرد: پس از ورود این ویروس به بدن، بیمار به صورت ناگهانی دچار سردرد، تب، لرز، درد عضلانی، سفتی گردن، گیجی، حالت تهوع و حتی تغییر خلق می شود. در ادامه بیمار دچار علایم خونریزی مثل کبودی پوست و خونریزی از مجاری طبیعی بدن مثل خونریزی از بینی، دهان، مقعد و واژن می‌شود که در صورت تاخیر در مراجعه و تاخیر در شروع درمان این مشکل می‌تواند جان بیمار را تهدید کند.


آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar