ایرنا/ مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: از صبح امروز پنجشنبه با ورود سامانه کم فشار تابستانه از غرب گلستان شاهد وزش باد شدید با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت به همراه خیزش گرد و خاک دربخش هایی از این استان به ویژه شمال شهرستان گمیشان هستیم.

نوربخش داداشی، مدیرکل هواشناسی گلستان اظهار کرد: سرعت وزش باد در محدوده تالاب گمیشان حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده است که با توجه به خشک بودن این اکوسیستم آبی مناطق شمالی گمیشان درگیر ریزگرد و طوفان گرد و خاک شده است.
به گزارش ایرنا، تالاب گمیشان با مساحت حدود ۲۰ هزار هکتار در حوزه شهرستان گمیشان و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غرب گرگان در حاشیه شرقی دریای خزر واقع بوده و افزون بر ۱۴ هزار هکتار آن منطقه شکار و صید و تیراندازی ممنوع است.
تالاب‌ گمیشان که روزی محل زیست پرندگان و جانوران وحشی بسیار بود این روزها به‌ دلیل از دست دادن بخش عظیمی از منبع غذایی خود بخاطر کم شدن آب و خشکی، دیگر آن جلوه و زیبایی گذشته را ندارند و بخش اعظم آن را خشکی فرا گرفته است.
مدیرکل هواشناسی گلستان افزود : در سایر مناطق شرقی و شمالی استان هم انتظار وقوع پدیده گرد و خاک محتمل است. 
داداشی با اشاره به ثبت وزش باد با سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت در سواحل استان تصریح کرد: در زمان حاضر دریا مواج و برای فعالیت های صیادی و گردشگری نا ایمن است.
۱۵۶ ایستگاه و سامانه هواشناسی از انواع مختلف شامل "سینوپتیک، اقلیم شناسی، باران‌سنجی، جاده‌ای، جو بالا، باران سنجی خودکار و پایش گرد و غبار" در استان گلستان فعال است.
گلستان با گستره افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع و برخورداری از هفت اقلیم آب و هوایی از جنوب با سمنان، از شرق با خراسان شمالی، از غرب با مازندران و از شمال با ترکمنستان همسایه است.

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today