تسنیم/ وجود معادن شن و ماسه در شمال غرب شیراز به ویژه منطقه دوکوهک مشکلات بسیاری را در آینده ایجاد می‌کند که یکی از آنها از بین رفتن کریدور تنفسی شیراز

مدت‌ها است که کلانشهر شیراز نیز مانند دیگر شهرهای جنوبی کشور دچار ریزگردها و آلودگی هوا شده که به تایید کارشناسان یکی از دلایل این امر وجود صنایع و معادن آلاینده موجود در شهر و اطراف این کلانشهر است.
معادنی که بیشتر در مناطق شمال غرب استان و منطقه گردشگری قلات وجود دارد که اعطای مجوز بهره‌برداری از معدن آن هم در مناطقی مانند دوکوهک و قلات سبب مشکلاتی برای ساکنان این منطقه و کلانشهر شیراز می‌شود.با وجودی که استان فارس در ده اخیر سال به خشکسالی دچار شده و بحران آب در شیراز نیز امری غیرقابل انکار است، راه‌اندازی و ادامه فعالیت معادن در منطقه دوکوهک و قلات، شهر شیراز را بیش از گذشته با کمبود یا حتی بحران آب روبه‌رو می‌کند.
این مسئله در حالی است که معادن حوزه دوکوهک که با ابهامات فراوان از گذشته موفق به بهره‌برداری شده‌اند و همچنان نیز با ابهامات بیشتری همراه هستند علیرغم برخوردهای برخی مسئولان ذی‌ربط از جمله سازمان محیط زیست، متاسفانه این معادن مورد حمایت نامرئی قرار دارند و با وجود مضرات و آلایندگی فراوان همچنان فعال و مورد بهره‌‌برداری هستند.موضوع معادن شمال غرب شیراز به شورای عالی معادن کشور نیز رفته و براساس گفته‌های مرادی معاون محیط زیست استان فارس این شورا حکم به جابه‌جایی معادن داده که در پروسه طولانی اداری این جابه‌جایی معلق مانده است. به گفته وی انجام مطالعات و گرفتن مشاور برای سازمان صمت یک حرکت لاک‌پشتی دارد که سبب شده تاکنون برای جابه‌جایی معادن اقدامی انجام نشود.
معاون محیط زیست استان فارس می‌گوید: براساس مصوبات شورای عالی معادن نیز تا زمان جابه‌جایی هر یک از معادن برای تمدید پروانه باید مهلت یک ساله بگیرند یعنی این تمدید باید در راستای جابه‌جایی سریع‌تر باشد.
حال سوال اینجاست که در کلانشهر شیراز،  چگونه این اتفاق نامیمون خطرناک در حال جریان است؟ و سود این غفلت به جیب چه کسانی می‌رود؟ همچنین بهای مرگ خاموش ریه‌های تنفسی شیراز چه مبلغی است؟ برخی از کهنه‌کاران این معادن در سالیان متمادی با سلامت مردم چقدر سودا‌گری کرده‌اند؟
آیا وجود خانه‌ها و کوچه‌های منطقه دوکوهک و گلستان که بیشتر مردم کم بضاعت و از قشر ضعیف جامعه هستند، مستوجب این بی‌عدالتی هستند؟ از استاندار فارس که اشراف کامل به بحث سلامت دارند انتظار می‌رود با دخالت اداره بازرسی استانداری و دستگاه‌های نظارتی استان هر چه‌ سریع‌تر توقف عملیات این معادن و روند انتقال آن را بررسی و حتی پیگیری کنند که مسامحه موجود با چه دلیل اتفاق افتاده است؟

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online