اقتصاد ایرانی/ یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس موفق به تولید روغن جلبک برای اولین بار در ایران شده است.

مصرف سرانه روغن در ایران ۱۰ کیلوگرم بیشتر از میانگین جهانی و سبد مصرف مطلوب غذایی است. رشد مصرف غذاهای سرخ کردنی در کشور با توجه به مشکلات پالم مصرفی در این روغن ها باعث افزایش بیماری های قلبی و عروقی نیز شده است و بیش از ۵۰ درصد مرگ و میرها در ایران را نیز این بیماری ها تشکیل داده اند.آرش معصومی با اشاره به اینکه این مجموعه از سال ۸۶  فعالیت خود را در زمینه کشاورزی و بیوتکنولوژی، در حوزه جلبک ها و گیاهان آغاز کرده است، گفت: در زمان شروع فعالیت ما عملا زیرساختی در این حوزه وجود نداشت و ما با هدف ایجاد بانک جلبک برای تولید سویه های خالص آن سرمایه گذاری کردیم و در حال حاضر ۱۱۸ گونه در این بانک، جلبک داریم.
 وی در ادامه افزود: بین ۶۰۰هزار تا یک میلیون گونه جلبک وجود دارد که در ۶ حوزه صنایع کاربردی بزرگ از جمله غذا، آرایشی و بهداشتی، صنعت نفت، انژری، شیلات و دارو سازی پزشکی کاربرد دارد. جلبک ها به دلیل رشد در دریاچه ها و رودخانه ها، آب های شور و غیرمتعارف و عدم نیاز به زمین کاشت مخصوص و یا آبیاری توسط آب شیرین به راحتی قابل کشت و بهره برداری هستند و با توجه به کم آب بودن کشور ما روغن کشی از جلبک ها می تواند و تبدیل به روغن امگا 3، روغن های خوراکی و صنعتی کرد می تواند بسیار کمک کننده باشد.
مدیر عامل شرکت توسعه ذخایر زیستی جلبک افزود: برای مثال در هر هکتار زمین زراعی و با استفاده از آب شیرین ۵۰۰لیتر روغن ذرت کلزا تولید می شود اما این رقم برای تولید روغن جلبک بدون نیاز به زمین زراعی و آب شیرین ۱۵ هزاز لیتر است. همین مسئله را در تامین پروتئین گیاهی داریم، سویامهمترین منبع پروتئین گیاهی  با۳۷ در صد پروتئین است که  علاوه بر مصرف آب شیرین کشت مقرون به صرفه ای ندارد، اما تولید نوعی از این جلبک ها با ۶۰ تا ۷۰ درصد پروتین در مقایسه با سویا می تواند بسیار مفید و مقرون به صرفه باشد.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online