فارس/ سرپرست شهرداری کرج ضمن تشریح وضعیت فعلی روند احداث قطار شهری کرج، گفت: در صورت ورود واگن‌ها به کرج و انجام تست سرد و گرم، در نیمه دوم سال فاز بهره‌برداری آزمایشی مترو آغاز می‌شود.

منوچهر غفاری، سرپرست شهرداری کرج، صبح امروز در بازدید از پروژه قطار شهری کرج( ایستگاه F و k) که با حضور احمد رحمانیان قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور، غفور قاسم پور فرماندار کرج، جواد چپردار رئیس شورای شهر کرج و سایر مدیران شهری برگزار شد، با اشاره به آخرین وضعیت این پروژه اظهار کرد: مترو یکی از نیازهای جدی کلانشهر کرج است و بهره برداری از خطوط مختلف آن نقش به سزایی در کاهش ترافیک درون شهری و تسهیل در تردد شهروندان دارد.
وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تکمیل و بهره برداری مترو به عنوان یکی از اصلی ترین مطالبات شهروندان مطرح بوده، توضیح داد: متاسفانه دلایل مختلفی اعم از تورم و تحریم باعث شد که این پروژه بر مبنای قرارداد اولیه و مدت زمان تعریف شده به اتمام نرسد و بهره برداری از آن به تعویق بیفتد.
این مقام مسؤول اضافه کرد: علی رغم همه مشکلات، طی چند سال گذشته مدیریت شهری با تخصیص اعتبار مناسب در مسیر تکمیل بخشی از این پروژه گام برداشته و خوشبختانه بخش زیادی از موانع از میان برداشته شده است.
سرپرست شهرداری کرج توضیح داد: در حال حاضر تلاش مدیریت شهری بر تکمیل و بهره برداری از دو ایستگاه از خط دوی قطار شهری یعنی ایستگاه ۴۵ متری گلشهر و چهارراه طالقانی( F وk) متمرکز شده است.
غفاری ادامه داد: با حمایت مسؤولان به دنبال تکمیل فازهای بعدی خط دوی قطارشهری تا ایستگاه شهید سلطانی هستیم.
وی اضافه کرد: در بازدیدی که قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور و سایر مسؤولان از خط دوقطار شهری کرج داشتند، گزارش کاملی از وضعیت فعلی این پروژه ارائه و موانع موجود مطرح شد.
به گفته سرپرست شهرداری کرج؛ مقرر شد پیگیری‌های لازم جهت تسریع در فرایند تکمیل این پروژه صورت بگیرد که بخش عمده ای از آن پرداخت سهم ۵۰ درصدی دولت در تأمین منابع مالی آن است.
وی با بیان اینکه تا وقتی تست سرد و گرم قطارها انجام نشود، امکان مسافرگیری در ایستگاه وجود ندارد، گفت: در مرحله تست سرد ابتدا واگن‌ها به صورت خاموش و بدون برق و توسط کشنده‌های مخصوص طی مسیر کرده تا از مطابقت واگن‌های ساخته شده با خط، سکوها، ایستگاه‌های مترو، سیستم برق بالاسری و… اطمینان حاصل شود.
غفاری اضافه کرد: در تست گرم هم سیستم برق رسانی به واگن‌ها و سیستم اتوماتیک حرکت آنها در تونل و همچنین سیستم سیگنالینگ مورد بررسی قرار می‌گیرد.
سرپرست شهرداری کرج اظهار کرد: در گام سوم به مرحله بهره برداری آزمایشی می‌رسیم که طی آن قطارها به مدت سه ساعت در روز مسافرگیری می‌کنند و در گام نهایی هم قطار به طور کامل به بهره برداری می‌رسد.
وی توضیح داد: در صورت ورود واگن‌ها به کرج و انجام تست سرد و گرم، در نیمه دوم سال فاز بهره‌برداری آزمایشی مترو آغاز می‌شود.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday