فارس/ فرماندار قشم با توجه به مرگ یک قشموند، وجود تعداد قابل توجه دام، گرمای هوا و نزدیکی به عید سعید قربان نسبت به شیوع تب کریمه کنگو در این شهرستان هشدار داد.

محمد محمدحسینی‌تختی، فرماندار قشم امروز در جلسه بررسی راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و دام، خواستار همکاری رسانه‌ها با شبکه بهداشت و درمان شد.
وی با بیان اینکه سنت اسلامی قربانی که در عید قربان اجرا می‌شود حتما باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شود، افزود: اعمال پیشگیری، بازرسی و محدودیت‌های قانونی همزمان با فرهنگ‌سازی و انتشار محتواهای مناسب در رسانه‌ها به کمک بخشداران، دهیاران و دستگاه‌های اجرایی مرتبط و با تایید شبکه بهداشت و درمان باید انجام شود.
محمدحسینی‌تختی یادآور شد: ماه گذشته یکی از جوانان روستای «گَوَرزین» قشم بر اثر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو جان باخت و این هشداری برای همه ما اعم از مسوولان و مردم است.
فرماندار قشم اضافه کرد: قرار گرفتن در فصل تابستان موجب تشدید فعالیت کنه‌ها در سطوح پوست دام شده و امکان انتقال بیماری را بیشتر می‌کند.
وی ادامه داد: عمل به مسوولیت فردی و اجتماعی در حوزه بهداشت و سایر زمینه‌ها اگر نادیده گرفته شود افراد و چه بسا اجتماع را دچار گرفتاری و مخاطره می‌کند.
محمدحسینی‌تختی گفت: مکاتبه با اداره بنادر و دریانوردی، گمرگ، نیروی انتظامی و دریابانی برای کنترل مبادی ورود و خروج دام، کنترل و پاکسازی کانون‌های نگهداری، پرورش و توزیع دام و تاکید به تامین گوشت قربانی از کشتارگاه از دیگر اقداماتی است که باید به فوریت و با حساسیت پیگیری و اجرا شود.
فرماندار قشم با اشاره به آمار اعلامی فعالیت حدود ۲۰۰ کبابی در شهرستان و لزوم بازرسی و نظارت گفت: تامین گوشت بهداشتی از سوی آنان بخش مهمی از نگرانی‌ها را بر طرف می‌سازد.
بر اساس آمار اعلامی هم اکنون ۳۰ هزار راس دام سبک، چهار هزار گاو و گوساله و ۹۰۰ نفر شتر متعلق به یک هزار دامدار شناسایی شده از سوی مدیریت جهاد کشاورزی به صورت پراکنده در روستاهای قشم پرورش داده می‌شود.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today