مهر/ مدیرکل محیط زیست استان ایلام با اشاره به اینکه خشکسالی چالش بزرگ محیط زیست ایلام است، گفت: آب و علوفه نیاز اصلی حیات وحش استان است.

غلامرضا ابدالی، مدیرکل محیط زیست استان ایلام اظهار داشت: امسال با پدیده بسیار شوم و خطرناک خشکسالی مواجه هستیم، این خشکسالی باعث کاهش منابع سطحی آب زیرزمینی شده است.
وی گفت: افزایش مصرف آب‌های زیرزمینی خشکسالی را تشدید کرده است، متاسفانه امسال نسبت به بلندمدت حدود ۶۷ درصد و نیز نسبت به سال گذشته بالغ بر ۴۷ درصد بارندگی‌ها کاهش داشته است.
ابدالی افزود: این درحالی است که سال گذشته خشک‌ترین سال در ۴۰ سال گذشته بوده است، منابع آبی زیرزمینی، سطحی و چشمه‌ها در طبیعت با مخاطره مواجه شده‌اند.
وی ادامه داد: برای تامین آب حیات وحش استان، ۴ منبع آب ۱۲ هزار مترمکعبی در منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ احداث شده که این منبع آب‌ها به صورت بتونی و هر کدام ۱۲ هزار لیتر آب در خود جای می‌دهند.
مدیرکل محیط زیست استان ایلام اضافه کرد: همچنین ۳ مخزن بزرگ آب برای منطقه حفاظت کولگ خریداری شده که در حال نصب آن هستیم.
علوفه پاشی حیات وحش استان به صورت دستی
وی عنوان کرد: همچنین علوفه مورد نیاز برای حیات وحش استان خریداری شده است، برای اولین بار مجبور شدیم برای حیات وحش به صورت دستی علوفه پاشی کنیم.
ابدالی اضافه کرد: انبار علوفه‌ای با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان در استان ساخته می‌شود که بتوانیم علوفه‌ها را برای چنین مواقعی دپو کنیم، از همه مهمتر مردم همانند همیشه پای کار هستند که بتوانیم خشکسالی در عرصه‌های طبیعی را برطرف کنیم.
وی با اشاره به مهمترین چالش‌های خشکسالی افزود: چالش‌های زیادی بر اثر خشکسالی پیش روی محیط زیست است، اول اینکه خسارت وارده بر گونه‌های حیات وحش اعم از آبزیان، پرندگان و سایر موجودات بیشتر می‌شود.
مدیرکل محیط زیست استان ایلام ادامه داد: به عنوان مثال در بحث آبزیان، وقتی آب‌های سطحی با خشکی مواجه شوند و جریان مداوم و مستمر آب‌ها قطع شود، بسیاری از آبزیان ها و ماهی‌ها از بین می‌روند.
وی ادامه داد: خشکسالی باعث مهاجرت گونه‌های حیات وحش می‌شود، گونه‌های جانوری از سمتی که منابع آبی از بین رفته به سمتی که منابع آبی جدید دارند مهاجرت می‌کنند و با توجه به اینکه از محیط‌های جدید شناختی ندارند آسیب پذیر می‌شوند و در معرض تلف شدن قرار می‌گیرند.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/