باشگاه خبرنگاران/ هنرمندان قزوین با برگزاری مراسم خلیل خیال یاد استاد بزرگ نقاشی قهوه خانه‌ای ایران «احمد خلیلی» را گرامی داشتند.

مراسم گرامیداشت «احمد خلیلی» استاد بزرگ نقاشی قهوه خانه‌ای عصر چهارشنبه با حضور خانواده آن مرحوم(همسر و فرزندان) علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی؛ محمدرضا امامقلی مدیر حوزه هنری قزوین، قاسم اللهیاری عضو شورای اسلامی شهر قزوین، مقدسی مدیرکل صدا و سیمای استان البرز، شمس آرا قائم مقام مرکز و جمعی از هنرمندان در محوطه موزه چهلستون برگزار شد.
در این مراسم که با اجرای برنامه‌های هنری، نقالی و موسیقی همراه بود مهدی طالعی نیا از استادان نقاشی قهوه خانه‌ای گفت: استاد خلیلی از مفاخر نقاشی قهوه خانه‌ای کشور بودند که آثار بدیعی خلق کردند.
نقاشی قهوه خانه‌ای علیرغم تسلط و احاطه بر سایر انور، ولی شناخته نشده و گاهی آنقدر این پدیده بزرگ و چند وجهی است که شناخت آن سخت می‌شود.
نقاشی قهوه خانه‌ای چند بعدی است و به هنر سنتی و از سویی به هنر‌های عامیانه نیز توجه و تعلق و با هنر‌های معاصر و رسانه هم ارتباط دارد و نقاش پرده را باز می‌کند و به دیگران ابعاد مختلف هنر را نشان می‌دهد.
استاد خلیلی از معدود هنرمندانی است ک سورئالیسم خاصی را وارد هنر نقاشی کرده و جریان نوظهور را خلق می‌کند.
نقاشی قهوه خانه‌ای که مختص ایران است نه تنها در یونسکو ثبت نشده بلکه در کشور نیز روز به روز به فراموشی سپرده می‌شود و اگر آن را جدی نگیریم چند هنرمند باقیمانده نیز از یاد‌ها می‌روند.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today