گیلان صدر/ نشست تخصصی تالاب انزلی، چالش ها و راهکارهای این حوزه با حضور استادان و بهترین های محیط زیست کشور، دکتر مجید مخدوم، دکتر جمشید منصوری، برخی از مدیران و مسئولین استانی، استادان دانشگاهها، گروههای مردم نهاد محیط زیستی و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار شد.

طی نشستی تخصصی با عنوان “تالاب بین المللی‌انزلی چالش‌ها و راهکارها”، که صبح امروز پنجشنبه دوم تیرماه ۱۴۰۱ با حضور متخصصان و پژوهشگران و اصحاب رسانه برگزار شد، مسائل پیرامونی یکی از مهم ترین زیست‌بوم‌های حیای کشور مورد واکاوی قرار گرفت.
مجید مخدوم، استاد برجسته محیط زیست و عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور ادعای مرگ تالاب انزلی را غیر علمی توصیف کرد و گفت: تالاب انزلی در حال مرگ نیست و احیا آن نیازمند برنامه‌ریزی صحیح است. تالاب انزلی زیست بوم‌ نیست؛ اکوسیستم است و هر اکوسیستم دارای نظامی پویا و خود جبران می باشد.
وی با بیان اینکه بوم سازگان، بوم نظام و بوم سامانه معادل اکوسیستم است، اظهار کرد: تالاب انزلی اکوسیستم خود جبران است و متاسفانه مساحتش به دلیل بهره کشی بیشتر از ۱۰ هزار هکتار نیست. تالاب انزلی بیش از آنکه مورد بهره‌وری و بهره برداری قرار گیرد مورد بهره‌کشی قرار گرفت؛ لذا مساحتتش از ۱۹ هزار هکتار رفته رفته کم شد.
این استاد برجسته محیط زیست کشور گفت: مخدوم با بیان اینکه درد ما اینست که برای بهره کشی شجاعیم و همدیگر را کنار می زنیم ولی برای بهره وری نه، افزود: شاه بیت تلاش ها و پژوهش های من اینست که نخست باید با نقشه سازی توان تالاب و ظرفیت برد تالاب مشخص شود.
مخدوم ادامه داد: اگر برنامه احیا داریم اول باید توان احیا را روی نقشه در بیاوریم آسان نیست اما شدنی است. راهکارها باید روی نقشه مشخص شود؛ تالاب انزلی در حال مرگ نیست تالاب باید دوباره تجدید نظر شود. برنامه احیا تالاب انزلی در چهار بخش تعیین راهکار، تعیین سازمان تشکیلاتی، تعیین بودجه در دو بخش سرمایه ای و جاری و در آخر زمانبندی انجام شدنی است و اگر این کار را کردیم می توانیم امیدوار باشیم که تالاب را احیا می کنیم.

تالاب انزلی دکانی برای سودجویی نیست
جمشید منصوری، اکولوژیست و پرنده شناس برجسته کشور نیز با بیان اینکه درگیری های بسیاری برای احیا تالاب انزلی را متحمل شدیم، گفت: تالاب انزلی یک اکوسیستم پیچیده است و بهره وری پایدار یعنی از سود داشته استفاده کنیم اما متاسفانه خیلی چیزها را در تالاب از دست داده ایم.
منصوری ادامه داد: ماهی سفید نه تنها از تالاب انزلی که از دریای خزر رخت بر بسته است؛ تالاب انزلی نیاز به دلسوزی دارد و نباید دکانی برای سودجویی باشد.
این پژوهشگر با بیان اینکه متاسفانه خیلی از تالاب های کشور خشک شدند، گفت: برای نجات تالاب انز‌لی اول باید آن را حفظ کرد؛ هنوز نمی دانیم محدوده تالاب کجاست؟ حفاظت از تالاب را باید برای مردم حفظ کنیم و در حفظش باید از مردم مدد جست.
وی با بیان اینکه بخش زیادی از سرمایه عظیم تالاب  از دست رفته گفت: تالاب قبل از هر کاری باید حفظ شود زیرا خیلی متخلف دور و بر تالاب داریم.
متاسفانه طی این سال ها بودجه زیادی برای تالاب صرف شد و احیا تالاب بدون اینکه کاری انجام شود به دکانی برای سودجویی تبدیل شده است.
وی اظهار کرد: بسیاری از تالاب‌انزلی توسط سودجویان تصاحب شده لذا برای احیا، اول حفاظت بعد بررسی و مشخص نمودن توان تالاب است زیرا باید محدوده تالاب مشخص باشد.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today