تسنیم/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان در واکنش به دلیل تلفات پایین زلزله با وجود تخریب بالا‌‌ گفت: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد اغلب واحدهای تخریبی خالی از سکنه بوده است.

مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان اظهار کرد: پیش فرض اینکه تعداد پایین تلفات به دلیل این بوده که هموطنان در فضای باز شب استراحت می‌کردند با توجه به شرایط منطقه و محل حادثه تقریباً فرضیه‌ای ضعیف است.
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی روستای سایه خوش افزود: این روستا ساحلی است و با درنظر گرفتن شدت گرما و رطوبت بالای منطقه، استراحت ساکنان در فضای باز امری متداول نیست و در این ساعت از روز اهالی داخل ساختمان و با استفاده از تهویه مطبوع استراحت می‌کنند.
حسن زاده همچنین تاکید کرد: با توجه به اینکه زلزله در ساعت دو صبح اتفاق افتاده تصور اولیه اغلب مسئولان مربوطه قبل از اعزام تیم‌های امداد و نجات به منطقه این بود که با حجم بالایی از فوتی‌های حادثه مواجه خواهند شد که خوشبختانه تنها پنج فوتی در این حادثه ثبت شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان با تاکید مجدد براینکه تعداد پایین فوتی‌ها تنها خواست خداوند بوده افزود: اما نکته بعدی اینجاست که به دلیل گرمای بیش از حد هوا به خصوص در چند روز اخیر و البته با درنظر گرفتن ساعت بروز حادثه بیشتر ساکنان داخل منزل و در فضای خنک استراحت می‌کردند و این شرایط احتمال افزایش تلفات را بیشتر می کرد، اما به خواست خداوند دیوار به جای اینکه روی هموطنان آوار شود در جهت عکس ریخت.
وی درباره نا ایمن بودن ساختمان‌های تخریب شده گفت: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد اغلب واحدهای تخریبی خالی از سکنه بوده و با توجه به ساخت بناهای ایمن و نوساز در مجاورت همین منازل قدیمی بیشتر اهالی داخل بناهای جدید و مستحکم اقامت داشتند.
حسن‌زاده در توضیح وجود بناهای قدیمی در منطقه نیز تاکید کرد: تصور می‌کنم دلیل عدم تخریب این بناها هنگام ساخت بناهای جدید استفاده به عنوان انبار و یا سایر مصارف غیر از سکونت بوده است.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today