صدا و سیما/ مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) قزوین گفت: از ابتدای امسال تا به امروز ۲۰ میلیارد تومان زکات دریافت کردیم که نسبت به دوره مشابه ۳۲ درصد رشد داشته است.

ظاهری، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) قزوین اظهار کرد: زکات برای رفع نیاز‌های محرومان از جمله مسکن، درمان، اطعام و معیشت هزینه می‌شود و در دستورالعمل تدوین شده ۶۰ درصد زکات باید برای رفع نیاز‌های محرومان و ۴۰ درصد برای امور عمرانی استفاده شود، ولی در استان قزوین ۸۳ درصد از زکات در زمینه معیشت و ۱۷ درصد هم در زمینه عمرانی هزینه می‌شود.
وی افزود: از سال ۱۳۸۴ با دستور رهبر انقلاب شورای زکات در کشور و استان‌ها تشکیل شد و سال گذشته بالغ بر ۳۶ میلیارد تومان زکات دریافت شد و از ابتداری امسال تا امروز ۲۰ میلیارد تومان زکات دریافت کردیم که نسبت به دوره مشابه ۳۲ درصد رشد داشته است و پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال ۴۰ میلیارد تومان زکات جمع آوری شود.
ظاهری خاطرنشان کرد: زکات غالباً در روستا‌ها دریافت می‌شود و بر همین اساس مبالغ دریافتی برای طرح‌های عمرانی در روستا‌ها از جمله راه روستایی، غسالخانه، حسینیه، مسجد یا احداث واحد مسکونی برای نیازمندان هزینه می‌شود.
وی افزود: نیاز‌های درمانی یکی از نیاز‌های ضروری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد است و با توجه به اینکه این خانواده‌ها تحت پوشش بیمه سلامت هستند، با توجه به افزایش هزینه‌های درمان و دارو، بخشی از این هزینه‌ها از طریق زکات تأمین می‌شود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) قزوین تصریح کرد: با توجه به تورم در حوزه مسکن، بخشی از زکات برای پرداخت وام مسکن یا تهیه جهیزیه برای خانواده‌های نیازمند هزینه می‌شود.
وی افزود: زکات به ۹ مورد تعلق می‌گیرد، ولی چون موقعیت جغرافیایی استان قزوین به گونه‌ای است که بیشترین اراضی به کشت گندم اختصاص دارد، بر همین اساس، بیشترین میزان زکات دریافتی مربوط به گندم است.
ظاهری تأکید کرد: در گذشته سکه طلا برای معاملات استفاده می‌شد بر همین اساس زکات آن باید پرداخت می‌شد، اما با توجه به اینکه در معاملات از سکه طلا استفاده نمی‌کنیم، در نتیجه زکات آن پرداخت نمی‌شود.
وی افزود: همچنین زکات به گوسفندانی تعلق می‌گیرد که به چرا بروند، اما به گوسفندانی که در دامداری‌ها نگهداری می‌شوند، زکات تعلق نمی‌گیرد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) قزوین بیان کرد: زکات به کشاورزان، دامداران و باغداران بر اساس شرایط عاقل و بالغ بودن و به حد نصاب رسیدن تعلق می‌گیرد.
وی افزود: اگر گندم به ۸۴۷ کیلو و ۲۰۷ گرم به بالا برسد، پس از کسر هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت، مشمول زکات می‌شوند و همچنین به گندم دیمی، یک دهم آن زکات تعلق می‌گیرد.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today