فارس/ چند روزی است که در فضای مجازی ادعا می‌شود دو هیئت سنتی یزد ممنوع‌الکار شده‌اند، اما شواهد حاکی از این است که همه هیئت‌های یزدی در این ایام به اجرای مراسمات خود پرداخته‌اند و مشخص نیست علت این شایعه چیست و چرا به آن دامن زده می‌شود.

چند روزی است که در فضای مجازی ادعا می‌شود دو هیئت سنتی یزد ممنوع الکار شده‌اند اما شواهد حاکی از این است که همه هییت‌های یزدی در این ایام به اجرای مراسمات خود پرداخته اند و کسی از فعالیت آنها جلوگیری نکرده و حتی فیلم اجراهای مختلف هیئت‌هایی مثل شیخداد، بعثت، فهادان و غیره در شبکه‌های مجازی منتشر شده است.
همچنین در روز عاشورا هم‌ دو هیئت مذکور به صورت مشترک در حسینیه فهادان مراسم داشتند و مشخص نیست علت این شایعه چیست و چرا به آن دامن زده می شود.
سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد در این باره اطلاعیه صادر و اظهار کرد: به استحضار مردم شریف دارالعباده یزد می‌رساند تمام هیئت‌های عزاداری استان در حال فعالیت و اجرای مراسمات نوحه‌خوانی و سینه‌زنی در حسینیه‌ها و تکایا بوده و فعالیت خود را نیز در فضای مجازی منتشر می کنند. قابل ذکر است هیئاتی که تمایل دارند اجرای آنها در پخش زنده شبکه سیمای استانی پوشش داده شود می‌بایست با توجه به شرایط و معیارهای سازمان صدا و سیما از قبل هماهنگی‌های لازم را با سازمان تبلیغات و صدا و سیمای استان داشته باشند.
در این اطلاعیه آمده است: از بین بیش از ۷۰ هیئت عزاداری که هماهنگی لازم را برای اجرا در پخش زنده انجام داده اند، صرفاً دو هیئت علیرغم اینکه درخواست پوشش پخش زنده را دارند اما از انجام این هماهنگی‌ها قبل از اجرا امتناع می‌نمایند که به طور طبیعی در برنامه پخش زنده قرار نگرفته‌اند، لذا اساساً شایعه ایجاد محدودیت و ممنوعیت برای فعالیت دو هیئت عزاداری در یزد به کلی تکذیب می گردد.
در بخش دیگری از اطلاعیه سازمان تبلیغات اسلامی نیز آمده است: ضمن اینکه این دو هیئت در روزها و شبهای گذشته در مراسمات متعددی در حسینه ها و تکایا اجرا نموده اند. در پایان لازم است از مردم نجیب دارالمومنین یزد و  هیئات عزاداری و عزاداران حسینی که در زنده نگهداشتن آیین‌های اصیل عزاداری یزد و پاسداشت فرهنگ و هدف قیام سیدالشهدا (ع) تلاش می‌کنند تشکر و قدردانی شود.

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today