میراث آریا/ مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان، از سامان‌دهی محوطه اطراف بنای تاریخی منارجنبان خبر داد.

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان، اظهار کرد: مجموعه تاریخی منارجنبان با نزدیک به ۷۰۰ سال قدمت در محدوده محور باستانی مهربین اصفهان واقع‌ شده و درعین‌ حال که بنای تاریخی منارجنبان از شهرتی جهانی برخوردار است، در غرب شهر تاریخی اصفهان واقع‌ شده که خود نیز از پیشینه تاریخی ارزشمندی برخوردار است؛ لذا هرگونه سامان‌دهی در این محور با در نظر گرفتن شاخصه‌های تاریخی محور آتشگاه اصفهان و این مجموعه تاریخی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموعه اطراف این بنای تاریخی، زمینی مسطح و یک پارک محلی به مساحت بیش از پنج هزار مترمربع وجود دارد که با هماهنگی شهرداری منطقه ۹ اصفهان، مقرر شد تا مشاور این طرح با نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان، طرحی را برای سامان‌دهی محورهای شرقی، شمال و غرب این بنای تاریخی ارائه کند.
او افزود: معتقدیم دسترسی به مجموعه منارجنبان از خیابان دارای مخاطراتی برای گردشگران است، در طراحی جدید، دسترسی از طریق سامان‌دهی پارک ضلع غربی این مجموعه ایجاد خواهد شد.
ایزدی تصریح کرد: مجموعه‌ای تجاری نیز در حریم درجه دو این بنای تاریخی و بافاصله مشخص و همچنین رعایت اصول دید و منظر بنا در محدوده‌ای خارج از پارک مجاور در حال احداث است که تمامی نقشه‌ها و طرح‌های این مجموعه با موافقت و نظارت مستقیم این اداره‌کل انجام خواهد شد.
این مسئول تاکید کرد: ارائه خدمات در پارک منارجنبان همچون سرویس بهداشتی نیز با رعایت اصول فنی و حفظ فاصله از بنای تاریخی به‌صورت زیرزمینی و بدون مخدوش کردن حریم این بنای تاریخی اجرا می‌شود، لذا تمامی تلاش ما، سامان‌دهی این مجموعه برای حفظ شان این بنای منحصربه‌فرد تاریخی و نجات از وضعیت نابه‌هنجار موجود است که در سفر اخیر وزیر میراث‌فرهنگی هم بر آن تأکید شده است.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today