صدا و سیما/ در بررسی تخصصی، علت کدورت چشمه کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری، پدیده ای طبیعی بیان شد.

به دعوت استاندار جمعی از کارشناسان و متخصصان حوزه منابع آب دانشگاه شهرکرد از محل چشمه کوهرنگ بازدید کردند تا دلایل کدورت آن را بررسی کنند.
دکتر رسول عالی‌پور،‌ عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: برخی دلیل کدورت آب چشمه کوهرنگ را فعالیت های انسانی از جمله حفر تونل ذکر کرده اند که این موضوع صحت ندارد، بلکه کدورت آب پدیده ای طبیعی است.
عالی پور افزود: در گذشته هم میزان کدورت این چشمه تا 1100 ntu  (واحد اندازه گیری کدورت آب) نیز رسیده است.
وی ادامه داد: با توجه به تغییر اقلیم کشور، افزایش دوباره کدورت چشمه کوهرنگ دور از انتظار نیست که این موضوع تامین آب شرب پایدار ۷ شهر‌ها و ۳۲ روستا با بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت را با خطر مواجه می‌کند و پیشنهاد می‌شود که تصفیه خانه‌ای با ظرفیت و تجهیزات مناسب در مسیر چشمه ایجاد شود تا کدورت‌های احتمالی را کاهش دهد.
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد با اشاره به این که چشمه کوهرنگ یکی از مهم ترین و بزرگترین چشمه های کارستی کشور است گفت: بارش های بی سابقه در بالا دست این چشمه، میزان زیادی گل و لای را به شبکه های زیر زمینی و شکاف های تغذیه کننده این چشمه وارد کرده که سبب کدورت آب چشمه شده است.
دکتر داوودیان افزود: گرچه چشمه های کارستی آب زیادی دارند اما توانایی پایش آب را ندارند و آلودگی های میکروبی، شیمیایی و فیزیکی را وارد جریان آب می کنند و این اتفاقی طبیعی است.
عضو  دیگر هیات علمی دانشکده مناطبع طبیعی دانشگاه شهرکرد گفت: در بالاست چشمه قسمتی به نام سیرک یخچالی وجود دارد که بارندگی شدید سبب ذوب آن و ورود گل و لای فراوان به شکاف ها و مجاری تغذیه کننده آن شده است .
دکتر پژوهش افزود: برای رفع کدورت آب چند روز زمان نیاز است تا گل و لای از مخازن و شیارهای چشمه خارج  و آب دوباره زلال شود.
وی ادامه داد: بسته شدن مجاری چشمه کوهرنگ و وارد نشدن هوا به آن سبب افزایش کربنیک اسید آب و در نتیجه افزایش انحلال سنگ های آهکی و افزایش کدورت آب چشمه شده است.
چشمه کارستی، چشمه ای است که حاصل نفوذ آب مخازن بزرگتر به یک مخزن کوچکتر و خروج آن از چشمه است.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday