مهر/ رئیس کل دادگستری البرز از آزادی ۲۱۴ محکوم از زندان‌های استان با استفاده از پابند الکترونیک از ابتدای سال خبر داد.

حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری البرز با تشریح اقدامات دادگستری کل استان البرز در زمینه استفاده ار سامانه‌های نظارتی و تجویز پابند الکترونیک در چهار ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱، اظهار کرد: در راستای اجرای تأکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر استفاده از مجازات حبس در موارد لزوم و با توجه به آثار جبران ناپذیر زندان بر زندانی و خانواده وی، از سال گذشته استفاده از جایگزین‌های حبس نسبت به محکومان واجد شرایط لازم به طور جدی در دستور کار دادگستری کل استان البرز قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در این راستا با توجیه آثار سو زندان برای قضات، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی در این زمینه در حال پیگیری است که یکی از این ظرفیت‌های قانونی در این زمینه، آزادی محکوم با استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است که با شرایطی، قانونگذار اجازه استفاده از آن را داده است.
رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه با استفاده از این سامانه، به جای اینکه شخص دوران محکومیت خود را در زندان سپری کند می‌تواند در جامعه و در کنار خانواده خود باشد، بیان کرد: تنها محدودیت‌های تردد، پیش‌بینی شده که معمولاً استانی است و باید رعایت شود و بر این اساس در مدت محکومیت، وی حق خروج از محدوده‌ای که دادگاه تعیین می‌کند را ندارد.
وی با بیان اینکه با این شیوه هم مجازات قانونی که عبارت است از محدودیت در رفت و آمد آزادانه، اعمال می‌شود و هم محکوم به امور جاری خانوادگی و روابط اجتماعی خود ادامه می‌دهد، افزود: عمدتاً استفاده از پابند الکترونیک در جرایم سبک اعمال می‌شود و در برخی جرایم سنگین‌تر با گذشت مدتی از حبس، جبران ضرر و زیان ناشی از جرم، ارزیابی مجدد رفتار مجرم در دوران تحمل حبس و پیش بینی اصلاح و باز اجتماعی شدن وی از این نهاد استفاده می‌شود.
فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه در استان البرز از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۱۴ محکوم با استفاده از پابند الکترونیک از زندان آزاد شده‌اند، گفت: در دوره چهار ماهه ابتدای سال گذشته ۱۴۹ نفر با استفاده از پابند الکترونیک از زندان آزاد شدند و در همین دوره در سال جاری با افزایش ۲۲ درصدی شاهد استفاده ۱۸۴ نفر از پابند الکترونیک هستیم. ضمن اینکه آمار امروز هم نشان می‌دهد که استفاده از سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی از ابتدای سال جاری تاکنون به عدد ۲۱۴ نفر رسیده است.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday