نماد آخرین خبر

اعتراض شبانه مردم همدان به مشکل بی‌آبی

منبع
بروزرسانی
 اعتراض شبانه مردم همدان به مشکل بی‌آبی

عرشه آنلاین/ در حالی که استاندار همدان از بسیج تمام امکانات برای حل مشکل آب این استان سخن گفته، امشب برخی از الوند نشینان تجمع مسالمت آمیز برگزار کردند.

علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان در جلسه مدیریت بحران آب استان همدان با بیان اینکه تاخیر در پروژه آبرسانی به شهر همدان به خاطر تجهیزات مورد نیاز است، اظهار کرد: تجهیزات مورد نیاز این پروژه، در کشور تنها توسط یک شرکت تولید می‌شود، از طرفی نیز با توجه به بحران کم‌آبی در کشور و تقاضاهای بسیار بالای تجهیزات، تامین همه این درخواست‌ها توسط شرکت، زمان‌بر شد.
وی ادامه داد: قرار بود طبق برنامه‌ریزی،‌ پروژه انتقال آب به شهر همدان، پایان مردادماه تکمیل شود، اما در طول ۱۷ سال گذشته فقط ۴۰ درصد از این پروژه انجام شده بود، این در حالی است که در طول چهارماه گذشته، عمده کارها انجام شده است.
استاندار همدان خاطر نشان کرد: دلیل حضور وزیر نیرو به استان به منظور بازدید از طرح‌آبرسانی آب به شهر همدان نیز همین مساله آماده نشدن تجهیزات و تاخیر در پروژه بود که دستور اکید دادند تا این پروژه هرچه سریع‌تر تکمیل شود.
قاسمی فرزاد اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، قرار بود سد اکباتان، طبق میزان مصرف متوسط سال گذشته، تا پایان شهریور ماه سال جاری، مصارف شهروندان را تامین کند؛ اما به دلیل افزایش گرما و حضور مسافران در همدان و دلایل دیگر، میزان مصرف از ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه به حدود ۲۲۰۰لیتر تا ۲۳۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.
وی تصریح کرد: بی‌شک، ما نمی توانیم آب را به روی مردم قطع کنیم، برخی از شهروندان پرسشی را مطرح کردند که چرا از همان ابتدا آب سهمیه‌بندی نشد تا این مشکل پیش نیاید، باید گفت اگر می‌خواستیم آب را سهمیه‌بندی کنیم، باید مقامات عالیه کشوری و وزارت نیرو موافقت می‌کردند در صورتی که مجوز این اقدام را ندادند.
استاندار همدان افزود: از طرف دیگر از نظر فنی و مهندسین متخصص، اگر سهمیه بندی یا قطعی آب تاثیر موثر و مناسبی داشته باشد، باید حداقل بین هشت تا ۱۰ ساعت آب قطع شود.
قاسمی فرزاد گفت: برخی نیز بر این باور بودند که اگر روزانه ۲ الی سه ساعت آب قطع می‌شد، این مشکل پیش نمی‌آمد، در صورتی که این اقدام، موثر نیست و جز ایجاد مشکلات روحی و روانی برای شهروندان، هیچ اثر بخشی در کاهش مصرف و یا ذخیره آب نداشت.
وی اظهار کرد: از نظر فنی، امکان انتقال آب چاه‌های کشاورزان، به برخی از نقاط شهر وجود نداشت، اما با احداث خط ۱۵ کیلومتری، رینگ شهری تکمیل می‌شود و می‌توانیم به هر نقطه دیگری که خواستیم آب را انتقال دهیم.

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today