نماد آخرین خبر

سوگواره ملی آیین‌ها و آواهای عاشورایی در شیراز برگزار می‌شود

منبع
مهر
بروزرسانی
سوگواره ملی آیین‌ها و آواهای عاشورایی در شیراز برگزار می‌شود

مهر/ اولین رویداد ملی «مکتب» با عنوان سوگواره ملی آیین ها، نواها و آواهای عاشورایی در شیراز برگزار می‌شود.

سعید کریمی، دبیر سوگواره ملی آئین‌ها و آواهای عاشورایی اظهار کرد: این برنامه مردمی با هدف احیای آئین‌ها و هنرهای عاشورایی یازدهم و دوازدهم شهریورماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۰ در تالار حافظ شیراز برگزار خواهد شد.سعید کریمی تصریح کرد: این سوگواره ملی بخشی از یک حرکت بلند مدت در مجموعه مردمی مکتب است که با رویکرد تربیتی و آموزشی در جهت احیای مکتب هنرها و آئین‌های عاشورایی تلاش می‌کند. در این برنامه که با استقبال نهادهای فرهنگی فارس مواجه شد میزبان ۱۲ گروه هنری از ۱۱ استان کشور هستیم.
وی افزود: هنرمندان عاشورایی فارس در گروه هنری چک چکوی استهبان و نی نوازی و مصیبت‌خوانی قوم قشقایی نیز در این برنامه هنرنمایی خواهند کرد.
کریمی با اشاره به صبغه اجرای شهری این برنامه در سال گذشته و استقبال مردم در حرم مطهر علی ابن حمزه(ع) گفت: مخاطب در این نوع سوگواره‌ها با تلفیق آوا و نوا و آئین شهرهای مختلف با محوریت قیام عاشورا آشنا می‌شود از این جهت این سوگواره ملی منحصر بفرد است.
وی در خصوص شیوه حضور هنرمندان در این برنامه نیز توضیح داد: امسال هنرمندان توسط دبیرخانه به برنامه دعوت شدند اما از سال آینده فراخوان می زنیم و آثار را دریافت می‌کنیم و آثار پذیرفته شده در داوری به برنامه دعوت می‌شوند.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online