نماد آخرین خبر

خطر طغیان «مگس میوه» در باغ‌های فارس جدی است

منبع
مهر
بروزرسانی
خطر طغیان «مگس میوه» در باغ‌های فارس جدی است

مهر/ مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: با توجه به نتایج حاصل از پایش مگس میوه مدیترانه در باغ های این استان، احتمال طغیان این آفت در شهرستان های آلوده وجود دارد.

جاوید عباسی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: در حال حاضر از شهرستان‌های شیراز، سپیدان، کازرون، ممسنی، فراشبند، قیر وکارزین، جهرم، آباده، مرودشت، اقلید، استهبان، داراب، فسا، لار و ارسنجان وجود این آفت گزارش شده است.
وی با اشاره به اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یا مگس میوه یا همان مگس مرکبات با نام علمی Ceratitis capitata، مهم‌ترین و مخرب‌ترین گونه مگس میوه در دنیا است، افزود: این آفت از آفات مهم قرنطینه‌ای است که در استان فارس برای اولین بار در دی ماه سال ۱۳۸۶ روی میزبان نارنگی در شهرستان شیراز مشاهده شد.
عباسی با اشاره به اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای جثه‌ای حدود نیم سانتی متر دارد، اظهار کرد: این مگس، زیان آورترین گونه از مگس میوه است که به بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی خسارت می‌زند. به گفته وی؛ میزبان‌های این آفت انواع درختان میوه هسته دار، میوه دانه دار و میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری است.
او بیان کرد: آفت مذکور توانایی انتقال و انتشار وسیع به مناطق سالم از طریق پرواز حشره کامل و همچنین امکان انتقال شفیره مگس با خاک آلوده و لارو آن با میوه آلوده وجود دارد انتقال و جابجایی میوه‌های آلوده مهمترین روش گسترش و شیوع آفت است.
این مقام مسئول اظهار کرد: درختانی که میوه در حال رسیدن دارند از جمله انار، سیب و هلو در این زمان در معرض آسیب بیشتری نسبت به سایر باغ‌ها قرار دارند.
وی با تاکید بر اینکه آفت مذکور توانایی ایجاد خسارت ۱۰۰ درصدی در باغ‌های میوه دارد، از باغداران خواست با مشاهده هر گونه شواهد از آلودگی به کلینیک‌های گیاه پزشکی یا مراکز جهاد کشاورزی در سرتاسر استان فارس مراجعه کنند.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online