ایرنا/ استاندار اصفهان گفت: تامین زیرساخت‌های آب مورد نیاز در طرح نهضت ملی مسکن اصفهان با جدیت دنبال می‌شود و نگاه هم‌افزایی در این زمینه در استان وجود دارد.

سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان در جلسه شورای مسکن استان اصفهان در استانداری اظهار کرد: ما با چالش هایی در زمینه تامین آب برای اجرای طرح های مسکن مواجه هستیم اما با وحدت و نگاه هم افزایی که در این زمینه در استان وجود دارد، می کوشیم تا آنها را برطرف کنیم.
وی با تاکید بر اینکه پایش شرایط موجود بمنظور پیشگیری از وارد شدن آسیب به طرح نهضت ملی مسکن در استان اصفهان، ضروری است، اظهار داشت: اجرای طرح مسکن مهر با آسیب هایی مواجه شد که باید تلاش کنیم دوباره به آنها مبتلا نشویم.
استاندار اصفهان تصریح کرد: انتظار می رود که با توجه به برآوردهای صورت گرفته درباره اجرای طرح نهضت ملی مسکن، اقدامات لازم بمنظور تامین سایر زیرساخت ها بویژه برق و گاز انجام شود.
مرتضوی با بیان اینکه موضوع اعتبارات مالی مورد نیاز برای این زیرساخت ها در جلسه ای در تهران پیگیری می شود، افزود: لازم است تدبیر لازم نیز برای امور بانکی مربوط به طرح نهضت ملی مسکن در استان صورت گیرد و به عنوان مثال تعداد مشخصی از بانک ها یک حوزه شهری را پوشش دهند.
وی همچنین تاکید کرد: در طرح نهضت ملی مسکن اصفهان، مهاجرت نداریم زیرا با اتخاذ تدابیر ویژه تلاش شد تا از بین افرادی که در استان ساکن هستند و حداقل پنج سال سکونت دارند، متقاضیان حائز شرایط معرفی شوند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: لازم است در اجرای طرح های بزرگی مانند نهضت ملی مسکن، بازه زمانی مشخصی برای آن تعیین شود تا علاوه بر تحریک بیشتر دستگاه های مختلف بمنظور پیشبرد طرح، زمینه ارزیابی بهتری از آن فراهم شود.
عباس مقتدایی با بیان اینکه ممکن است اجرای برخی امور و برگزاری شوراهای استانی در ابتدا با وقفه یا کندی همراه بوده باشد، افزود: لازم است در زمان حاضر به اجرای برخی از آنها سرعت داده شود و پیشرفت آنها محسوس باشد.
مهران زینلیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه در زمینه مسکن در استان با دغدغه فرونشست مواجه هستیم که به موضوع آب بازمی گردد، بیان کرد: رفع این دغدغه به عواملی مانند عزم ملی و پیگیری نمایندگان مجلس نیاز دارد.
مدیر دفتر فنی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز در این جلسه گفت: شهر بهارستان در زمان حاضر ۲۵۵ کیلومتر شبکه آبرسانی با ظرفیت ۴۵۰ لیتر بر ثانیه دارد که با توجه به جمعیت ۱۲۴ هزار نفری آن با حدود ۱۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه است.
سعید شمسایی با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن بهارستان، افزود: بمنظور تامین زیرساخت های لازم برای آبرسانی به واحدهای مسکونی پیش بینی شده در این طرح به حدود ۳۵۰ لیتر بر ثانیه آبرسانی نیاز است.
وی همچنین با بیان اینکه بمنظور ایجاد شبکه فاضلاب برای طرح نهضت ملی مسکن در بهارستان به ۲۵۰ کیلومتر شبکه و ۲ ایستگاه پمپاژ با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد ریال نیاز است، اظهار کرد: تحقق شبکه آب و فاضلاب برای این بخش نیازمند تامین اعتبارات شبکه آب و فاضلاب در مجموع به میزان ۳۸ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال، تامین منابع آبی مورد نیاز و افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب است.
شمسایی با اشاره به اینکه در زمان حاضر برای بهارستان، تامین آب از زاینده رود انجام نمی شود، خاطرنشان کرد: طرح نهضت ملی مسکن با ۳۵ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی حدود ۱۲۱ هزار نفر را در شهر بهارستان پوشش خواهد داد.
«نهضت ملی مسکن» طرح دولت سیزدهم برای خانه‌دار کردن مردم است که در آن سهم استان اصفهان ساخت ۳۰۰ هزار واحد طی چهار سال اعلام شده است.
مهمترین هدف این طرح برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون مسکن در سال است و در اُفق چهار ساله، دولت مُصمم به ایجاد چهار میلیون واحد مسکونی در کشور است.
اصفهان حدود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد و سومین استان پُرجمعیت کشور به شمار می‌آید.

  
  
 

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today