ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: برای مرمت، احیا و حفاظت از دیوار تاریخی گرگان در چهار منطقه به نام‌های «گوربور»، «یاساقلق»، «قره دیب» و «ساری‌سو» در شهرستان کلاله ۳۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه در نظر گرفته شده است.

محمدجواد ساوری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان اظهار کرد: امیدواریم در کار اعتبار فعلی، منابع ملی و استانی برای اجرای این پروژه اختصاص یابد تا کاری درست در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای حفاظت و مرمت از این اثر تاریخی انجام شود.
وی با اشاره به قرارگیری این دیوار تاریخی در محدوده محیط زیست و منابع طبیعی، گفت: با مدیران کل این ادارات مذاکرات اولیه انجام شده و قرار است همکاری لازم را برای احیا، مرمت و حفاظت از این اثر تاریخی داشته باشند.
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان افزود: امروز در مکانی حضور داریم که با بیش از هزار و ۵۰۰ سال قدمت جزو آغازین نقطه شکل‌گیری جرجان قدیم و گلستان فعلی است و سومین دیوار تاریخی دنیا شناخته می‌شود.
ساوری ادامه داد: با توجه به مداخلات بشری در دیوار تاریخی چین و آلمان، دیوار تاریخی گرگان تنها اثر مشابه‌ای محسوب می‌شود که بکر باقی مانده است و در سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسید و تا سال ۱۳۸۴ یک سری مرمت‌هایی از باب حفاظت و صیانت از دیوار در استان گلستان انجام شد.
وی اظهار کرد: از سال ۱۳۸۴ به بعد متاسفانه مرمت و حفاظت از دیوار تاریخی گرگان که می‌تواند بن‌بست توسعه گردشگری استان باشد، مغفول ماند و با یک سری ترک فعل‌های حدود ۲۰ ساله از سوی برخی از همکاران و مدیران مربوطه در گلستان مواجه شد.
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: در حوزه میراث فرهنگی آسیب‌شناسی کردیم و اصلی‌ترین کلیدواژه مشترک وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار و نماینده ولی فقیه در استان در این باب توجه به دیوار تاریخی گرگان بود لذا همکاران را گسیل کردیم تا در هفته دفاع مقدس با توسل به شهدا، کار مرمت این اثر تاریخی شروع شود.
ساوری افزود: از لحاظ اعتباری در سطح ملی و استانی در مضیقه قرار داریم اما دلیل نمی‌شود تا ترک فعل گذشتگان را در این بحث تکرار کنیم بنابراین مرمت را شروع می‌کنیم و امیدواریم مسوولان در سطح ملی و استانی بتوانند در ادامه کار یاری‌گر ما باشند.
وی بیان کرد: معاون میراث فرهنگی این اداره کل به همراه مجموعه باستان‌شناسی از بخش بخش این دیوار از غربی‌ترین تا شرقی‌ترین آن بازدید و مکان فعلی در منتهی الیه شهرستان کلاله را به عنوان بهترین معماری با قابلیت حفظ و احیا انتخاب کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان افزود: تلاش می‌کنیم با مشوق‌هایی که در نظر گرفتیم از جمله صدور مجوز بی‌نام در اطراف این حوزه میراثی، توسعه زیرساخت‌های گردشگری را با جذب سرمایه‌گذار از داخل و خارج از استان داشته باشیم.   
ساوری افزود: این بنای تاریخی به مرور زمان به دلیل نبود سرمایه‌گذاری درست برای احیا، مرمت و حفاظت مورد دستبرد قرار گرفت و آجرهایش جابه‌جا شد، بر همین اساس لازم است با فراهم کردن زمینه حضور گردشگران این اثر تاریخی را در سطح بین‌المللی بیش از پیش معرفی کنیم.
وی گفت: همان قدر که تخت جمشید اصالت و تاریخ این مملکت شناخته می‌شود، دیوار تاریخی گرگان هم از آن درجه اهمیت برخوردار است.

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today