فارس/ فرماندار شیراز با بیان اینکه با تدابیر انجام شده، خسارت خاصی در اغتشاشات نداشتیم، گفت: آشوب‌ها در شهر شیراز به خوبی مدیریت شد تا کمترین تلفات و خسارات را داشته باشیم.

لطف‌الله شیبانی، فرماندار شیراز در خصوص نا‌آرامی‌های اخیر شیراز اظهار کرد: در ناآرامی های اخیر در شهرستان شیراز خسارت چندانی نداشتیم و با تدبیری که شد، مواردی که ممکن بود ایجاد مشکل کند، مثل بنرها، سطل زباله و... را اصطلاحا از سر راه جمع کرده بودیم.
فرماندار شیراز در توضیح این تدابیر اظهار کرد: از شب اول بلافاصله اعلام کردیم مترو تعطیل شود، چون مترو از مواردی بود که می توانست ایجاد دردسر کند، به لحاظ اینکه هم می توانستند از این تونل برای مقاصد خود استفاده کنند و هم به نوعی برای آشوبگران مخفیگاه شود. همچنین باغ ارم بلافاصله تعطیل و فرصت هرگونه تخریب گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه در آتش سوزی نیز، از همان محل با وسایلی مثل بنر، تابلو، سطل زباله تهیه می‌کنند، این موارد پیشاپیش از مسیرهایی که فراخوان تجمع اعلام شده بود، جمع آوری شد.
شیبانی گفت: یک مورد دیگر که پیش بینی می‌شد، استفاده از نخاله های ساختمانی بود که با هماهنگی شهرداری پیشاپیش جمع آوری شده بود.
فرماندار شیراز از اعمال طرح خود حفاظتی در مدت ناآرامی ها در شیراز خبر داد و اعلام کرد: برای حفاظت از ادارات و بانکها، طرح خود حفاظتی فعال شد.
وی افزود: مفهوم این طرح، این است که کارمندان هر سازمان در  اداره خود  می مانند و اگر مشکلی پیش بیاید از آن دفاع می کنند که از طرفی با نیروی انتظامی هم، به صورت کامل و کلی با آنها همپوشانی دارد.
شیبانی با تأکید بر اینکه ما در شهرستان شیراز و استان فارس، هیچ تخریب خاص و آتش سوزی نداشتیم، گفت: تنها تخریبی که بود یک ایستگاه اتوبوس را برای بستن راه از جا درآورده بودند، که نیروهای سپاه و انتظامی همان ابتدا از مسیر آن را برداشتند.

چرا با وجود کم بودن اعتراضات خیابانی در شیراز، دو شهید دادیم؟
شیبانی در پاسخ به این پرسش که با وجود کم بودن ناآرامی ها چرا ما دو شهید دادیم، گفت: نا آرامی ها کم نبود، اما تدبیر شده بود.
وی افزود: مسئله شهادت این دو شهید در منطقه معالی آباد که مرکز تجمعات و ناآرامی ها بود رخ داد، در خصوص شهید اول، به اداره آگاهی اطلاع داده می‌شود که از پارک ملت قصد تجمع وجود دارد، شهید رضا زارع مؤیدی به عنوان همیار پلیس برای کسب اطلاع از شرایط به محل اعزام می‌شود، که در  شلوغی ها مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد. شهید اولادی نیز که از بچه های بسیج بود، در یکی از کوچه ها به شهادت رسید و در جمع نبود.
فرماندار شیراز در خصوص شهید اولادی گفت: وی پس از فراخوان بسیج در منطقه حضور پیدا کرده بود، اما در درگیری وسط خیابان معالی آباد این اتفاق نیفتاد، بعد از پایان قضایا، پیکر وی در یکی از کوچه های بالاتر از پل ولایت، پل معالی آباد، به سمت بلوار میرزای شیرازی پیدا شد.
شیبانی افزود: دستگیری هایی انجام شده و نیروهای انتظامی و امنیتی در حال کار روی موضوع هستند اما بحث کلی  ورود گروههای تروریستی به نا‌آرامی های کشور وجود دارد و در  استان های دیگر مثل گیلان و تبریز در این زمینه شناسایی و دستگیری انجام شده است که افراد مواد منفجره با خود به همراه داشتند و نیروهای امنیتی و نظامی در حال رصد و بررسی هستند.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online