فارس/ یکی از ویژگی آشوب‌های خیابانی اخیر حضور نوجوانان و جوانان کم سن و سال بود که با شعله‌ور شدن جو احساسات و هیجان زیاد، توسط عده‌ای از افراد سازمان‌یافته و مشخص به سمت خشونت، پرخاشگری و تخریب و آسیب‌رسانی، هدایت می‌شدند.

نمونه این موضوع در استان فارس، بازداشت نوجوان 18 ساله‌ای است که با باور دروغ‌پردازی‌های رسانه‌های ماهواره‌ای به امید ورود به فضای آشوب و هیجان راهی شیراز شده بود.
وی که اهل یکی از شهرستان‌های کوچک و آرام مجاور شیراز است و تنها چند روز از آغاز 18 سالگی‌اش می‌گذرد، تحت تاثیر بمباران خبری رسانه‌های ماهواره‌ای گمان می‌کند در شهرهای بزرگ از جمله شیراز مردم همه در خیابان ها هستند، همه چیز به آتش کشیده شده و اغتشاش همه شهر را گرفته است.
نوجوان مذکور با این هدف پس از کشیدن بنزین خودروی پراید قدیمی پدر خود، طبق آموزشی که از طریق رسانه‌های ضد انقلاب دیده، به تهیه چند کوکتل مولوتف اقدام کرده و راهی شیراز می‌شود.
با ورود به شیراز و دیدن عادی بودن شرایط، پیگیر می‌شود، به این نوجوان گفته می‌شود تجمع در چهارراه زند است، با تاکسی اینترنتی خودش را به مکان گفته شده می‌رساند اما باز می‌بیند شرایط عادی است.
پیگیری مجدد، او را به سمت منطقه معالی‌آباد می‌کشاند اما متوجه می‌شود در این منطقه نیز دیگر خبری از آشوب و درگیری نیست و جو کاملا آرام است.
در حالی که سرگردان روی یک نیمکت نشسته بود و قصد بازگشت داشت، نیروهای امنیتی و انتظامی به وی مشکوک شده و پس از بررسی کوله پشتی این نوجوان با تعداد زیادی بمب دست‌ساز (کوکتل مولوتف) روبه‌رو می‌شوند. 
نوجوان بازداشت شده در توضیحات خود بیان کرد که همه فکر من این بود که شهرهای کوچک آرام هستند اما طبق گفته‌های رسانه‌های ماهواره‌ای شهرهای بزرگ دست‌خوش آشوب و اغتشاش شدید شده‌اند.
همچنین موضوع قابل توجه دیگر در سخنان این نوجوان، عدم اعتماد به رسانه‌های داخلی است به طوری که طبق گفته‌های وی، این اندیشه برای او القا شده است که آنچه در داخل کشور گفته می‌شود همگی دروغ و غیر واقعی است، در مقابل آنچه توسط رسانه‌های بیگانه گفته می‌شود، واقعیت محض است.
این نوجوان 18 ساله تنها یک نمونه از ده‌ها و شاید صدها نوجوان و جوان کم سن و سالی است که با اعتماد کامل به القائات مخالفین نظام جمهوری اسلامی و بدون نظارت خانواده قصد ورود به مسیری را داشت که می‌توانست زندگی و آینده‌اش را دست‌خوش مسائل و مصایب جبران‌ناپذیری کند.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online