ایرنا/ رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین از اجرای ۲ هزار و ۷۹ عملیات امداد و نجات و اطفای حریق در ۶ ماه نخست امسال با ۱۳۳ مجروح، ۳۳ فوتی و ۶۵۰ نجات یافته خبر داد.

قدیر موسی خانی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین اظهار کرد: از مجموع عملیات‌های انجام شده طی این مدت یک هزار و ۲۲۷ مورد مربوط به حوادث و ۸۵۲ مورد مربوط به آتش سوزی بوده که نسبت به مدت مشابه گذشته، آتش سوزی ها هشت درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: آتش نشانان این سازمان علاوه بر انجام ماموریت در داخل سطح شهر در حوادث خارج از محدوده هم امداد رسانی کرده اند که جزو وظایف شهرداری نبوده است.
موسی خانی با بیان اینکه تعداد عملیات‌های امداد و نجات بیش از عملیات‌های آتش سوزی است، افزود: اطفای حریق منازل مسکونی، مراکز تجاری، صنعتی و کارخانجات تولیدی، آتش سوزی خودرو و حوادث مربوط به حبس شدن در آسانسور و تصادفات جاده ای بیشترین آمار حوادث را به خود اختصاص داده است.
وی اضافه کرد: همچنین طی این مدت ۱۰۸ مورد از حیوانات اهلی و وحشی که دچار حادثه شده و در چاه افتاده بودند؛ توسط آتش نشانان نجات یافتند و این موضوع نشان دهنده این است که آتش نشانان حافظ جان تمام موجودات زنده هستند.
این مسئول با اشاره به وقوع آتش سوزی‌ها در علفزارها و مراتع در ساعات مختلف شبانه‌روز، تصریح کرد: به رغم اینکه ماموران و خودروهای آتش نشانی مشخصی برای اطفای حریق علفزارها و مراتع در نظر گرفته شده ولی فراوانی این حوادث مشکلاتی برای عملیات نجات و حریق شهری ایجاد می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: در این مدت آتش نشانان در ۴۶۹ مورد عملیات اطفای حریق مربوط به علفزار، باغ و خرمن حضور یافتند که آمار بسیار بالایی محسوب می‌شود.
به گفته موسی خانی، روزانه به‌طور میانگین ۴۵۰ تا ۵۵۰ مورد تماس تلفنی با سازمان برقرار می‌شود که بخشی از آنها بی مورد تشخیص داده می‌شود.
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین مهمترین وظیفه این سازمان را امداد و نجات و اطفای حریق دانست و افزود: در کنار این دو مقوله، وظیفه آموزش و پیشگیری را برعهده داریم تا با بالا بردن فرهنگ ایمنی از میزان حوادث بکاهیم.
موسی خانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین دارای ۲۳۰ نیروی انسانی عملیاتی و ستادی است که در ایستگاه های ثابت و سیار در حال خدمت رسانی هستند.
وی با بیان اینکه براساس استانداردهای جهانی هر ۵۰ هزار نفر جمعیت نیازمند یک ایستگاه آتش نشانی است، تصریح کرد: این استاندارد در قزوین رعایت شده به طوری که هم اکنون ۹ ایستگاه شهری و ۲ ایستگاه سیار وجود دارد.
این مسئول با بیان اینکه این سازمان از لحاظ تجهیزات در حد متوسط قرار دارد، تاکید کرد: هم اکنون آتش نشانی قزوین دارای ۲ نردبان ۳۵ متری و ۵۵ متری مجهز است که با توجه به وجود ساختمان های بلند مرتبه در قزوین، نیاز به این نردبان‌ها بسیار حائز اهمیت می باشد.  
وی در پایان از تمام افراد خواست هرگونه حادثه یا آتش سوزی را بلافاصله به شماره ۱۲۵ آتش نشانی اطلاع دهند.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today