ایرنا/ مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: ۸۴ هزار و ۸۶۹ نفر از معادل ۸.۵ درصد جمعیت ۹۹۸ هزار نفری این استان بالای ۶۰ سال و سالمند است.

محسن توحیدی مقدم، مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی اظهار کرد: ۱۰ هزار و ۲۷۳ نفر از مجموع سالمندان این استان زیر پوشش بهزیستی هستند که از مستمری و سایر خدمات بهره مند می شوند.
به گفته وی، میانگین جمعیت سالمند در کشور ۱۰.۴۳ درصد است و خراسان شمالی پایینتر از میانگین کشوری است.
مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی ادامه داد: جمعیت سالمند در سطح کشور و همچنین استان رو به افزایش است و باید تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود.
وی عنوان کرد: پنج مرکز شبانه روزی شامل سه مرکز برای آقایان سالمند و دو مرکز برای بانوان سالمند، چهار مرکز روزانه توانبخشی سالمندان، یک مرکز ویزیت در منزل و دو بنیاد فرزانگان در این استان برای این گروه هدف فعال است که در مجموع گنجایش حدود ۴۰۰ نفر سالمند را دارند.
توحیدی مقدم بر ایجاد مراکز روزانه توانبخشی سالمندان تاکید کرد و افزود: سیاست های سازمان بهزیستی مبنی بر ایجاد مراکز توانبخشی سالمندان است که تلاش می شود تا این مراکز گسترش یابد.
وی اظهار کرد: برای ایجاد مراکز روزانه توانبخشی سالمندان به ازای هر نفر سالمند نیازمند یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان یارانه پرداخت می شود.
مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی با بیان اینکه پدران و مادران را نباید از خانواده جدا کرد، افزود: با نگهداری آنان در بخشی از ساعات روز به خانواده کمک می کنیم تا به امور روزمره خود برسند و در شب از سالمند خود نگهداری و مراقبت کنند.
وی تصریح کرد: در مراکز روزانه سالمندان خدماتی از جمله توانبخشی، خدمات کمک درمانی، برنامه های اوقات فراغت و فرهنگی برای آنان ارایه می شود.
توحیدی مقدم با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ها ۲۵ درصد از جمعیت کشور تا سال ۱۴۳۰ را سالمندان تشکیل می دهند، یادآور شد: برنامه ریزی های لازم برای ارایه خدمات بهتر به این قشر باید انجام شود و زیرساخت های لازم برای افزایش جمعیت سالمند فراهم شود.
وی بر توسعه مراکز بنیاد فرزانگان در سطح استان تاکید کرد و افزود: این مراکز توسط تشکل ها ایجاد شده است و برنامه های آموزشی برای سالمندان در بخش های مختلف برگزار می کنند و همچنین به سالمندان نیازمند نیز در زمینه توانبخشی، درمانی و سایر اقلام کمک خواهند کرد.
مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی بر مناسب‌سازی اماکن عمومی، سازمان ها، دستگاه ها و بانک ها برای قشر معلول جامعه نیز تاکید کرد و گفت: جمعیت سالمند، معلولان، جانبازان، کودکان، زنان باردار برای رفت و آمد نیازمند مناسب‌سازی هستند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today