ایرنا/ معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از ثبت حضور یک قلاده پلنگ ماده به همراه دو توله در پناهگاه حیات وحش شهرستان بهاباد خبر داد.

اعظم حبیبی پور، معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد اظهار کرد: تصویر یک قلاده پلنگ ماده به همراه دو توله در پناهگاه حیات وحش کمکی بهاباد ثبت شد، این گزارش اولین ثبت حضور پلنگ ماده و توله در این منطقه می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: مناطق کوهستانی استان یزد در فلات مرکزی ایران از جمله مهمترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی به شمار می‌روند و گونه پلنگ در بیشتر مناطق کوهستانی استان یزد از جمله منطقه مناطق حفاظت شده کوه بافق و کالمند-بهادران و پناهگاه حیات وحش شیرکوه، دره‌انجیر، کمکی و آریز و نیز زیستگاه‌های آزاد شهرستان‌های اردکان، بهاباد و بافق، مهریز و تفت... پراکنش دارد.
این مسئول افزود: تخریب زیستگاه، شکار غیرمجاز پلنگ و طعمه هایش، تغذیه از طعمه مسموم، تله گذاری، تلفات جاده‌ای و سگ‌های گله، از عمده‌ترین عامل تهدید بقای پلنگ در استان یزد و همچنین ایران به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: این گونه در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست قرار داشته و همچنین در طبقه "آسیب پذیر" (VU) فهرست سرخ IUCN و پیوست II کنوانسیون CITES قرار دارد اما زیرگونه پلنگ ایرانی (P.p. saxicolor) "در خطر انقراض" (EN) طبقه بندی شده است.
 

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today