باشگاه خبرنگاران/ مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین از برداشت ۹ هزار و ۷۰۰ تن گردو از باغات این استان خبر داد.

محمد پیله فروش، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: ۹ هزار و ۷۰۰ تن گردو از باغات استان برداشت شده است.
پیله فروش افزود: در حال حاضر سطح زیر کشت باغات گردوی این استان پنج هزارو ۲۱ هکتار است که از این میزان چهار هزار و ۸۵۱ هکتار بارور و ۱۷۰ هکتار غیربارور است.
وی میانگین عملکرد این محصول را ۲ تن گردوی خشک در هکتار برآورد کرد و تصریح کرد: مهم‌ترین مناطق تولید گردو در استان ضیاآباد، الموت، البرز، فارسجین، بوئین زهرا و آوج هستند.
وی اضافه کرد: بخش ضیاء‌آباد با سطح زیرکشت حدود ۵۰۰ هکتار باغ گردو، یکی از قطب‌های متمرکز و ژنوتیب‌های برتر این محصول در کشور محسوب می‌شود.
این مسئول به اقدامات انجام شده این مدیریت در راستای حمایت از باغداران گردو اشاره کرد و گفت: به منظور اصلاح باغات گردوی نامرغوب؛ در سال زراعی جاری ضمن آموزش باغداران با روش‌های نوین پیوند، بیش از ۱۰ هزار اصله درخت به روش سرشاخه کاری با کمک پیمانکاران مجرب و استفاده از ارقام تجاری جدید و مقاوم به سرمای بهاره پیوند زده شد.
پیله فروش بر ضرورت اهمیت بیمه محصولات باغی تاکید کرد و از باغداران استان قزوین خواست به منظور جلوگیری از ضرر و زیان و خسارات ایجاد شده توسط عوامل قهری، نسبت به بیمه محصولات کشاورزی خود اقدام کنند.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today