باشگاه خبرنگاران/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در سال زراعی گذشته تنها ۵ هزار هکتار از این اراضی زیر کشت آبی رفته است.

علی حیدری اناری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بیان کرد: پایاب سد سبلان مشگین شهر قابلیت آبیاری ۱۵ هزار هکتار اراضی این شهرستان را داراست، اما به دلیل کمبود آب در سال زراعی گذشته تنها پنج هزار هکتار از این اراضی زیر کشت آبی رفت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در حال حاضر با تأمین اعتبار از محل فاینانس داخلی، عملیات اجرایی فاز اول این طرح در حال اجرا بوده و برای تداوم عملیات اجرایی طرح، اعتبار مورد نیاز تامین می‌شود.
حیدری اضافه کرد: تکمیل فاز اول طرح شبکه آبیاری سبلان با مشارکت بانک توسعه تعاون، بعنوان سرمایه گذار طرح مذکور با تامین اعتبار لازم در اولویت قرار گرفته است.
او با اشاره به کاهش ذخایر آب در سد یامچی اردبیل گفت: آب سد یامچی که برای آبیاری ۲۰ هزار هکتار از اراضی دشت اردبیل پیش‌بینی شده و شبکه آن نیز اجرا شده، تنها امکان آبیاری ۶ هزار هکتار را دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل میزان آب تولیدی در این استان را ۲.۴ میلیارد متر مکعب اعلام کرد و گفت: قرار است با اجرای طرح‌های در دست اجرا، با این میزان آب، سطح اراضی آبی استان از ۷۸ هزار هکتار به ۱۲۸ هزار هکتار افزایش یابد به شرطی که منابع موجود، به شکل اصولی و مطابق با الگوی کشت و رعایت حجم تعیین شده برای هر منطقه و هر مزرعه مصرف شود.
حیدری گفت: در منطقه مغان بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود که بخش اعظمی از آن به علت استفاده نادرست تبخیر شده و از دست می‌رود و با توجه به کاهش منابع آب رود ارس، استفاده بهینه آب در آن منطقه نیز ضرورت جدی دارد.
او با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مدیریت و مصرف حجمی آب کشاورزی در استان گفت: این تفاهم نامه از سوی آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان اردبیل با هدف استفاده بهینه از منابع آب موجود در بخش کشاورزی، مدیریت و کاهش مصرف آب و نیز افزایش راندمان آبیاری در مزارع از طریق اصلاح الگوی کشت و روش‌های نوین آبیاری امضا شده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اردبیل رعایت الگوی کشت در مزارع و اراضی زراعی آبی، تحویل حجمی آب به زارعان و تعاونی‌های بهره‌بردار و تشکیل تشکل‌های آب‌بران را از مراحل اجرایی امضای این تفاهم‌نامه ذکر کرد.
حیدری، بخش کشاورزی را بزرگترین مصرف کننده منابع آب جاری و زیرسطحی استان اردبیل اعلام کرد و گفت: این استان در زمینه تولید آب محدودیت و کمبود جدی دارد.
او می‌گوید: اگر می‌خواهیم کشاورزی توسعه یافته و تداوم داشته باشد، باید در مدیریت مصرف آب کشاورزی، رعایت الگوی کشت و اجرای سامانه‌های آبیاری نوین و نیز شیوه‌های کشت تجدید نظر اساسی صورت گیرد.


 

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today