مهر/ استاندار خراسان جنوبی گفت: بنا به دستور صریح وزیر کشور به استانداران هیچ گونه افزایش قیمتی برای مرغ در خراسان جنوبی نخواهیم داشت.

جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی در ستاد تنظیم بازار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه وزارت کشور طی دستورالعملی به همه استانداران تأکید کرده که در بحث عرضه مرغ، از هرگونه افزایش قیمتی خودداری کنند، اظهار کرد: ما نیز در خراسان جنوبی این دستور را اجرایی می‌کنیم.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با عنایت به اینکه میزان نیاز خراسان جنوبی یک سوم حجم مرغ تولیدی است در راستای حمایت از تولید کنندگان و با توجه به اینکه خراسان جنوبی، معین استان‌های همجوار تعیین شده، دو سوم مرغ مازاد بر نیاز به استان‌های همسایه صادر شود.
قناعت ادامه داد: به جهت ساماندهی شرایط و جلوگیری از هرگونه تخلفی در این زمینه، لازم است برای روند صادرات مرغ مازاد بر نیاز، ساز و کار لازم تعریف شود و با افرادی که از این دستورالعمل‌ها سرباز زده و تخلفی مرتکب گردند، برخورد قانونی شود.
وی با اشاره به اینکه مشکلات خراسان جنوبی دو دسته‌اند، گفت: بخشی از مشکلات، نیاز به مکاتبه و پیگیری در سطح ملی دارند و باید تمام تلاشمان را در این زمینه داشته باشیم.
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: بخشی از مشکلات درون استانی هستند و جز جمع خودمان کسی نمی‌تواند آنها را حل و فصل نماید.
قناعت ادامه داد: موضوع مرغ با مسائلی مثل مشکلات توزیع، ساماندهی نیروها، کمبود نیرو در کشتارگاه‌ها و تعامل بین دستگاه‌ها از جمله مشکلات استانی است و باید با همفکری و همراهی همه حوزه‌های ذیربط حل شود.
وی به ساز و کارهای تعریف شده برای کشتار مرغ اشاره و بیان کرد: بر اساس چارچوب تعیین شده، دامپزشکی به صورت روزانه لیست مرغداری‌ها را بر اساس زمان جوجه‌ریزی به جهاد کشاورزی اعلام می‌کند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: جهاد این اطلاعات را در اختیار کشتارگاه‌ها قرار می‌دهد و لذا طبق این ابزار هوشمند، میزان مرغ تولیدی و توزیعی استان کاملاً مشخص و قابل پیگیری است.
قناعت تأکید کرد: طبق این قاعده، مرغداری‌ها با نظارت دامپزشکی و جهاد کشاورزی، باید مرغ آماده کشتار خود را به کشتارگاه بفرستند.
وی افزود: با عنایت به اینکه در بحث تولید مرغ، جزو استان‌های برتر هستیم لذا در عرضه آن و مدیریت بازار نباید هیچ مشکلی داشته باشیم.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، مباحث تنظیم بازاری، نظارت‌های مستمر و هدفمند بر بازار و عرضه کالاهای اساسی باید به طور ویژه در دستور کار دستگاه‌های متولی قرار داشته باشد.
قناعت یادآور شد: بنا به دستورالعمل کشوری، مرغ گرم باید در مراکز عرضه مستقیم و روز بازارها به قیمت ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه شود و قیمتی بیش از این تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.
وی افزود: اینکه مرغ گرم در دیگر استان‌ها با قیمتی بیش از این نرخ مصوب عرضه می‌شود، تخلف است.
استاندار در زمینه موضوع خرید حمایتی دام پرواری و مازاد دامداران گفت: دستگاه‌های متولی باید تدابیر و اقدامات لازم را در زمینه استفاده مناسب از این ظرفیت و خرید حداکثری دام مازاد دامداران انجام دهند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today