ایرنا/ استاندار خوزستان با اشاره به اختصاص 3 میلیارد مترمکعب آب در سال آبی گذشته (مهرماه ۱۴۰۰ تا ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱) به بخش کشاورزی این استان گفت: با وجود تمام سختی ها خوزستان از تنش آبی تابستانه سد و رودخانه کرخه عبور کرد.

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان بیان کرد: با همکاری فرمانداران، ائمه جمعه و تشکل‌های کشاورزی موفق شدیم ضمن توزیع مناسب آب در بین کشاورزان و مدیریت آب از تنش تابستانه حوزه کرخه عبور کنیم.
وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری نیز می‌توانیم با مدیریت و همدلی این فصل کشت را به خوبی پشت سر بگذاریم، گفت: الگوی کشت باید مدیریت شود تا به شرایط بهتری از نظر بارندگی برسیم، بنابراین همه مدیران به ویژه تشکل های کشاورزی باید در این رابطه همکاری کرده و پای کار باشند.
استاندار خوزستان افزود: براساس میزان آب باید الگوی کشت را تعیین کرد لذا نقش تشکل‌های کشاورزی در این راستا بسیار مهم است.
وی یکی از موفقیت های استان خوزستان در سال زراعی گذشته را با وجود کاهش ۲۱ درصدی بارندگی، افزایش ٢۴ درصدی خرید تضمینی گندم در این استان عنوان کرد و گفت: این رکورد در سال زراعی جاری (مهرماه ۱۴۰۱ تا پایان شهریورماه ۱۴۰۲) نیز دست یافتنی است و سهمیه‌ای که برای خوزستان در نظر گرفته شده تحقق پیدا خواهد کرد.
عباس صدریان‌فر، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز اظهار کرد: مدیریت آب و کشاورزی در سال گذشته با هماهنگی لازم میان دستگاه‌ها به خوبی صورت گرفت و فصل کشت پاییز سال گذشته را با بهترین خروجی پشت سر گذاشتیم.
وی گفت: با وجود اینکه برای سد کرخه محدودیت‌هایی وجود دارد و شرایط منابع آبی آن کمتر از سال گذشته است، تصمیم گرفته شده تا با همدلی و همکاری دستگاه‌های متولی شرایط به گونه‌ای پیش رود تا کمترین آسیب به کشاورزان وارد شود.
مسعود اسدی، نماینده کشاورزان استان خوزستان در ادامه این نشست گفت: در حوضه کارون، دز و مارون مشکلی برای کشت پاییزه نخواهیم داشت.
وی بیان کرد: اینکه امسال توانستیم با نیمی از میزان آب بدون هیچ‌گونه تنشی از تابستان عبور کنیم حاصل هماهنگی خوب بین بخشی بوده است.
اسدی اظهار کرد: هم اکنون نیز فعالیت‌ در راستای اقناع سازی مردم برای کشت در حوضه کرخه در حال انجام است اما در سایر حوضه‌ها هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.
در این نشست مقرر شد شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی برای کمک به تامین آب مردم در حوضه کرخه پمپاژ آب از قسمت انتهایی رودخانه دز به کانال زهاب بر دهخدا و از آنجا به قسمت انتهایی رودخانه کرخه نور را تخلیه کند تا در مسیر ۱۵ کیلومتری تا هورالعظیم آب روستاهای اطراف کرخه نور و هویزه تامین شود.


آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan.today