ایسنا/ معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی گیلان گفت: گیلان یک‌هزار و ۴۲۵ کارخانه شالیکوبی دارد که ۷۲۰ کارخانه نوسازی و تجهیز شده‌اند.

قاسم جوادزاده، معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی گیلان اظهار کرد: تولید برنج شامل مراحل مختلفی است و به دلیل رطوبت نسبی بالا در مناطق شمالی کشور به هنگام برداشت برنج برای خشک کردن شلتوک از دستگاههای خشک کن استفاده می شود.  
وی با اشاره به اینکه پس از اتمام برداشت برنج از شالیزارها، پیک کار شالیکوبی های استان است، ادامه داد: گیلان ۱۴۲۵ کارخانه شالیکوبی دارد که ۷۲۰ کارخانه نوسازی و تجهیز شده‌اند.
این مسئول افزود: نظارت مستمر بر کارخانه های شالیکوبی انجام می شود و صاحبان شالیکوبی ها با دقت کار می کنند تا شکستگی و نیم‌دانه شدن دانه های برنج به حداقل برسد.
جوادزاده با بیان اینکه کاهش ضایعات برنج موجب ارتقای درآمد کشاورزان می شود، ادامه داد: امسال با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب و مصرف کود به مقدار لازم، شاهد کاهش ضایعات برنج به میزان ۵۱ هزار تن هستیم.
وی افزود: در شالیکوبی ها هم ضایعات برنج کم شده است و این امر درآمد خوبی را نصیب کشاورزان کرده است.
جوادزاده در خصوص وجود تخلفات برخی از صاحبان واحد های شالیکوبی در زمان پیک کار و بالابردن درجه حرات در زمان خشک کنی دانه‌های برنج، تصریح کرد: این تخلف بسیار موردی است و  اغلب صاحبان کارخانه های شالیکوبی برای جلوگیری از شکستکی دانه های برنج دقت کافی دارند.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today