ایرنا/ کاهش ۲۵ درصدی بارندگی‌ها در سال آبی گذشته نسبت به دوره بلندمدت، افت ۱۳ متری آبخوان دشت اردبیل، کاهش محسوس آورد رودخانه‌های استان و کاهش حجم آب پشت مخازن سدهای اردبیل هر کدام به تنهایی زنگ خطری جدی برای استان اردبیل است که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی استوار است.

طی روزهای اخیر علی حیدری اناری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل اعلام کرد: به دلیل اضافه برداشت از سفره‌های زیرزمینی در اردبیل یک سوم از حجم ۳ میلیارد متر مکعبی آبخوان اردبیل خالی شده است.
حیدری اناری با اشاره به افزایش مصرف بدون ضابطه آب در استان گفت: استان اردبیل همانند سایر مناطق از تغییر اقلیم و کم آبی مستثنی نبوده و میزان بارش‌های استان در سال آبی گذشته نسبت به بلندمدت ۲۴ درصد کاهش یافته است.
بیش از ۹۰ درصد از آب در بخش کشاورزی مصرف می شود. از این رو کلید حل بسیاری از مشکلات فوق الذکر مدیریت مصرف در این بخش است. طی سال‌های اخیر برنامه‌هایی برای استفاده بهینه از منابع آب در کشور در دستور کار قرار گرفته است و در بودجه‌های سالانه هم منابعی برای این برنامه اختصاص یافته است با این وجود استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین چندان که باید و شاید موفقیت آمیز نبوده است.
حمید فضایلی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از کشاورزان استان خواسته است با توجه به کاهش چشمگیر آورد رودخانه‌ها، ذخایر سدها و آب‌های زیرزمینی، با استفاده از فناوری‌های نوین، از کشت محصولات آب‌بر پرهیز کنند.
وی با اشاره به تفاهم نامه و همکاری شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و تعاون روستایی برای تحویل حجمی آب به کشاورزان اظهار کرد: در راستای استقرار یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصاد پایدار مبتنی بر سیاست‌های کلان کشور و دانش بومی کشاورزان، سند مشترک همکاری بین شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و تعاون روستایی به امضا رسیده است.
فضایلی افزود: در قالب این سند تحویل حجمی آب بر اساس سند ملی آب، در زمان و مکان مناسب به تشکل‌های آب‌برانی که از سوی تعاون روستایی معرفی می‌شوند، انجام خواهد شد.
این مقام مسئول شناسایی و پرکردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند و جلوگیری از اضافه برداشت از چاه‌ها و به کارگیری ۲۳ اکیپ گشت و بازرسی از منابع آب را از دیگر اقدامات این شرکت برای مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی عنوان کرد.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today