ایرنا/ استاد دانشگاه فنی اسلواکی پس از نخستین سفرش به مراغه و بازدید از ظرفیت‌های طبیعی این شهرستان، بیان کرد: در مراغه دو پدیده زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی با جنبه‌های منحصربفرد وجود دارد و هر دو آنها، اطلاعاتی در مورد تاریخچه زمین و تکامل موجودات به دست می‌دهد.

پروفسور «جورج جانوکو / Juraj Janoko» استاد دانشگاه فنی اسلواکی در مورد ویژگی‌های زمین‌شناسی مراغه اظهار کرد: سایت فسیلی مراغه یکی از پدیده‌های منحصربفرد این شهرستان در سطح جهانی است.
وی با بیان اینکه طی قرن‌های گذشته از سراسر دنیا برای تحقیق به این منطقه فسیلی آمده‌اند، افزود: اکنون فسیل‌های مراغه در بیشتر موزه‌های دنیا در معرض دید قرار داد و از این ظرفیت می‌توان به نحو بهینه استفاده کرد.
وی تلفیق زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی مراغه را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: با تلفیق این پدیده‌ها اطلاعات دقیق در مورد موجودات ماقبل تاریخ، پدیده‌های آتش‌فشانی و نتایج جالب توجهی حاصل می‌شود.
وی همچنین پیوند میراث ناملموس با ویژگی‌های زمین‌شناسی را برای ثبت ژئوسایت‌های مراغه در عرصه بین‌المللی مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: بسیاری از موارد عادی زندگی مردم از جمله نحوه پخت آبگوشت در مناطق روستایی این شهرستان که با سبزیجات محلی و در سفره‌های سنتی سرو می شود، جزو میراث ناملموس مراغه است.
وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار ایرنا که ثبت ژئوپارک‌های بین‌المللی چقدر به توسعه محلی کمک می‌کند؟ بیان کرد: بنده متخصص ژئوپارک نیستم و دانشگاه ما مرکزی برای تحقیق در زمینه ژئوپارکها دارد که می‌توان در این زمینه از آنان کمک گرفت.
وی ادامه داد: بدون‌شک اگر مردم دنیا با پدیده‌های جالب زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی مراغه آشنا شوند، برای سفر این منطقه تشویق می‌شوند و در نگاه نخست می‌توان گفت که ثبت ژئوپارک مراغه می‌تواند اشتیاق گردشگران برای بازدید از این شهرستان را افزایش دهد.
وی اضافه کرد: ثبت ژئوپارک مراغه در عرصه بین‌المللی نه تنها به توسعه مراغه بلکه برای کشور هم مزیت‌هایی خواهد داشت زیرا علاقه برای سفر به ایران را افزایش می‌دهد.
وی همچنین جمع‌بندی دیدگاه‌هایش راجع به مراغه را اینگونه بیان کرد: در مراغه پدیده‌های طبیعی منحصربفرد و فرهنگ غنی مردمانی میهمان‌نواز است که رفتاری بسیاری صمیمی و دوستانه با گردشگران دارند، جلب توجه می‌کند.
پروفسور «جورج جانوکو / Juraj Janoko» همراه با دکتر مجید میرزایی، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان و از دیرینه‌شناسان شناخته شده کشور به مراغه سفر کرد.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today