فارس/ رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آبیک، از لایروبی هشت هزار متر مکعب از رودخانه شهرآباد این شهرستان برای انتقال آب بارندگی و پساب ها به رودخانه و توزیع در دشت الله‌آباد خبر داد.

امید رحمانی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آبیک، با اشاره به لایروبی هشت هزار متر مکعب از رودخانه شهرآباد بخش بشاریات آبیک اظهار کرد: این لایروبی از انتهای رودخانه یالیان متصل به رودخانه فصلی روستای شهرآباد آغاز و به طول حدود ۶۰۰ متر اجرا شده است. 
وی افزود: طول رودخانه شهرآباد حدود دو کیلومتر است که لایروبی حدود ۶۰۰ متر آن اجرا شده و مابقی مسیر هم باید توسط مسئولان اداره منابع امور آب شهرستان لایروبی شود. 
این مسئول رودخانه شهرآباد با هدف انتقال آب بارندگی و پساب ها به رودخانه و توزیع در منطقه دشت الله آباد دانست و تصریح کرد: تحقق این مهم به احیای دشت، جلوگیری از گرد و غبار، بهبود وضعیت پوشش گیاهی و حفظ اکوسیستم طبیعی و ایجاد محل مناسب برای انواع گونه های جانوری کمک می کند.
رحمانی نظارت بر انتقال حق آبه مورد نیاز به دشت الله آباد را از سوی مسئولان مربوطه ضروری خواند و افزود: حق آبه مورد نیاز این دشت سالانه ۴۲ میلیون مترمکعب است که در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و حق آبه ای به دشت نمی رسد. 
وی بیان کرد: جلوگیری از چرای غیرمجاز دام و جلوگیری از برداشت غیرمجاز چاههای آب زیرزمینی و آبهای سطحی می تواند در بیابان زدایی دشت موثر باشد.
گفتنی است در حال حاضر دشت الله آباد به عنوان کانون ریزگرد مطرح است و ۵۰ درصد آلودگی هوای آبیک ناشی از ریزگردهاست.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today