صدا و سیما/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد تفت را با ۲۱.۱% سالمند، سالخورده‌ترین و بافق با ۸.۱% سالمند، را جوان‌ترین شهرستان استان عنوان کرد.

محسن میرزائی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: مطابق با سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۵، جمعیت سالمندان ۶۰ سال به بالا در استان یزد ۸/۸ % و در پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲۲ هزار نفر یعنی ۹٫۵% کل جمعیت را سالمندان تشکیل می دهند . 
وی ادامه داد: تفت با ۲۱٫۱% جمعیت سالمند سالخورده ترین شهرستان استان و جوانترین شهرستان نیز بافق با ۸٫۱% جمعیت سالمند است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به این که حفظ تندرستی و سلامت سالمندان امری امکان پذیر است، افزود: در حیطه بهداشت هدف این است سالمندان با کمترین معلولیت و ناتوانی و حفظ استقلال به زندگی خود ادامه دهند و با داشتن زندگی سالم و مراقبت های ویژه این دوران را به دورانی مطلوب و لذت بخش، توأم با سلامتی تبدیل کنند.
میرزائی اصول کاربردی سازمان جهانی بهداشت برای سالمندان، استقلال، مشارکت، مراقبت و درمان، رضایت و حق منزلت بیان کرد و گفت: سازمان جهانی بهداشت رویکرد رسیدن به فرایند زندگی طولانی تر همراه با سلامت، مشارکت و امنیت را “سالمندی فعال” معنی کرده است که هدف آن را ارتقای کیفیت زندگی همراه با افزایش سن اعلام کرده است.
وی با اشاره به خدمات ارائه شده به سالمندان خاطر نشان کرد: مراقبت از نظر فشارخون۶۰ سال و بالاتر، غربالگری تغذیه در سالمندان، غربالگری افسردگی سالمندان ۶۰ سال و بالاتر و مراقبت از نظر خطر سقوط و عدم تعادل در سالمندان ۶۰ سال و بالاتر را از جمله مراقبت های ادغام یافته سالمندان است.
میرزائی ادامه داد: پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی از طریق خطر سنجی و مراقبت ادغام یافته دیابت، فشارخون بالا و اختلالات چربی های خون، برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ و ایمن سازی سالمندان در مقابل بیماری های کووید و آنفولانزا از دیگر فعالیت هایی است که در حوزه بهداشت برای این گروه سنی انجام می شود.
وی همچنین از شناسایی و غربالگری سالمندان دارای بیماری های صعب العلاج و معرفی به تیم مراقبتی حمایتی خبر داد و مهمترین مشکلات را بالا بودن هزینه های تست های تشخیصی و خدمات تخصصی نظیر سونوگرافی، ویزیت متخصصین، کمبود امکانات مراکز دولتی دارای خدمات تخصصی بسته به نیاز گروه سالمندان هدف نظیر سونوگرافی، کولونوسکوپی در شهرستان ها، مشارکت ناکافی خانواده ها در آموزش و مراقبت، به کار نگرفتن توصیه ها پس از آموزش توسط خانواده ها، کمبود فضاهای رفاهی و آموزشی مورد نیاز ویژه سالمندان و تمایل پایین گروه سنی سالمندان جهت مراجعه به مراکز جهت دریافت خدمات به دلایل زمان گیر بودن خدمات و نداشتن تلفن همراه بیان کرد.
این مقام مسئول با اشاره به رشد جمعیت سالمند در ایران تصریح کرد: جمعیت سالمندان طی دوره ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ بیش از ۱/۵ برابر افزایش داشته است و پیش بینی می شود نسبت جمعیت سالمند در ایران به کل جمعیت از ۱/۹ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۴/۲۰ درصد در سال ۱۴۴۰ برسد و در سال۱۴۰۰ (۲۰۲۰ میلادی) بیش از ده درصد جمیت کشور و در سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۲۶ میلیون نفر سن بالای ۶۰ سال خواهند داشت.

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today