ایرنا/ استاندار کهگیلویه و بویراحمد در جریان بازدید معاون اجرایی رئیس جمهور از پروژه در دست ساخت پتروشیمی گچسارن گفت: این مجتمع ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می شود تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

سیدعلی احمدزاده، استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: این طرح ملی سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن خوراک اتان خود را از پالایشگاه بید بلند بهبهان با خط لوله‌ای به‌طول ۹۵ کیلومتر تامین می کند.
وی سرمایه گذاری این طرح صنعتی ۱۰۵ هزار میلیارد ریال و ۵۹۴ میلیون یورو اعلام کرد.
احمدزاده بیان کرد: تحقق به هنگام طراحی،احداث و نصب تجهیزات پتروشیمی گچساران مدیون توان متخصصان داخلی است که در این زمینه سنگ تمام گذاشتند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: محصول مجتمع پتروشیمی گچساران یک‌میلیون تن اتیلن و نیز ۸۴ هزار تن +C۳(برش پروپان و سنگین تر) در سال خواهد بود.
وی تصریح کرد: واحد الفین تصفیه پساب صنعتی  این طرح هم اکنون با ۷۱ درصد پیشرفت فیزیکی، واحد تولید بخار با ۷۸ درصد، ساخت برج خنک کننده با ۹۵درصد پیشرفت در دست اجراست.
احمدزاده گفت: همچنین واحد های هوا نیتروژن با ۸۳ درصد، واحد تصفیه آب نیز با ۹۳ درصد پیشرفت، مخازن ۹۹ درصد پیشرفت  و واحد الفین با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد میزان پیشرفت فیزیکی خط تامین آب این طرح صنعتی را ۹۵ درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون خط تامین برق این طرح صنعتی ۹۵ و خط گاز و سوخت ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی گفت: ساختمان و نصب این طرح اقتصادی بیش از ۹۰ درصد پیشرفت، خرید ۹۸ درصد و مهندسی ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
احمدزاده اظهار کرد: پتروشیمی یکی از ارکان مهم صنعت نفت در زنجیره تولید و موتور محرک توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور است و نقش مهمی در تولید ناخالص ملی دارد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پترو شیمی گچساران هم اکنون رشد چشمگیری دارد، افزود: بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر هم اکنون در این طرح اقتصادی مشغول به کار هستند.
وی اظهار کرد: روند ساخت پتروشیمی گچساران به عنوان یکی از طرح های مهم صنعت پتروشیمی رضایت بخش است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today