ایسنا/ فرماندار قزوین گفت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مسائل امنیتی پیش‌روی استان بر پایه آب است و رعایت الگوی کشت می‌تواند بخش زیادی از مشکلات جدی حوزه آب در شهرستان را حل کند.

عباس کاظمی، فرماندار قزوین، با اشاره به ضرورت اعلام هر چه سریع‌تر الگوی کشت اظهار کرد: یکی از مطالبات اصلی مردم و کشاورزان در حال حاضر تعیین الگوی کشت است که باید هرچه سریع‌تر طبق وعده وزیر کشاورزی الگوی کشت مشخص و به مردم اعلام شود.
وی خاطرنشان کرد: الگوی کشت برای هر استان با توجه به شرایط اقلیمی و ظرفیت‌های موجود تهیه شده است و در صورت اعلام آن باید کشاورزان هر استان بر اساس آن عمل ‌کنند، همچنین تسهیلات و حمایت‌های وزارت کشاورزی نیز در قالب این سند به استان‌ها و کشاورزان ارائه می‌شود.
کاظمی بیان کرد: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مسائل امنیتی پیش‌روی استان بر پایه آب است و اگر الگوی کشت مشخص نشود سال آینده مشکلات جدی در این بخش ایجاد می‌شود، در حال حاضر اغلب روستاهای ما دچار مشکل آب هستند و اگر برنامه درستی در اختیارشان قرار نگیرد با مشکلات بزرگ‌تری روبه‌رو می‌شویم.
وی تأکید کرد: مطابق با سند الگوی کشت شاهد صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی خواهیم بود، کشت محصولات کم آب‌بر و محصولات راهبردی کشاورزی، کشت مقاوم به خشکی با دوره آبیاری کوتاه‌تر، به کارگیری آبیاری نوین و انتقال کشت ارقام آب‌بر از کشت تابستانه به کشت پاییزه برای استفاده از آب باران از جمله مواردی است که در الگوی کشت مورد توجه قرار گرفته است.
این مسئول یادآور شد: کشاورزان صاحب زمین و تصمیم‌گیرنده هستند، الگوی کشت صرفاً برای آن‌ها شرایطی را فراهم می‌کند که بتوانند به سمت الگوی کشت درست هدایت شوند و به واسطه آن بخشی از مشکلات آب موجود حل شود.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today