ایسنا/ سرپرست دامپزشکی استان مرکزی از افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات فراورده های خام دامی در استان مرکزی خبر داد.

محمد فتاحی، سرپرست دامپزشکی استان مرکزی اظهار کرد: در حوزه بیماری های دامی در بازه زمانی مذکور بیش از ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دام سبک و سنگین علیه انواع بیماری های واگیر و غیرواگیر واکسینه شده اند، همچنین در زمینه مبارزه با بیماری هاری بیش از ۲۱ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ واکسینه شده اند.
سرپرست دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: در زمینه اجرای طرح مراقبت از بیماری های دامی دو هزار و ۸۰۰ بازدید از اماکن دامی و دامداری ها صورت گرفته و همچنین ۲۷ هزار و ۵۰۰ راس دام تحت پوشش مبارزه با عملیات بیماری های انگلی قرار گرفت.
فتاحی با اشاره به شناسایی دام های آلوده به تب مالت اضافه کرد: درخصوص ۲۱۳ هزار راس دام علیه بیماری بروسلوز واکسینه شدند.بیماری سل نیز بیماری دیگر مشترک بین انسان و دام است که در صورت الوده بودن دام ها از چرخه حدف می شوند. در این راستا برای ۳۱ هزار و ۴۰راس دام ازمایش سل انجام و واکسیناسیون ۳۱۴ هزار و ۶۰۰ راس دام علیه بیماری شاربون انجام شده است.
سرپرست دامپزشکی استان مرکزی گفت: برای اسب ها به منظور کنترل بیماری مشمه تست این بیماری انجام شد که ۱۲ راس مثبت شناسایی و معدوم شدند.
فتاحی با بیان اینکه در مدت زمان مذکور ۳۵ میلیون جوجه ریزی در استان انجام شده، ادامه داد: به منظور پیشگیری از انواع بیماری های طیور از جمله برونشیت و نیوکاسل و آنفلوانزا و ... بیش از ۲۶ هزار بازدید و ۲۳ هزار و ۳۹۸ نمونه برداری انجام و موردی از انفلوانزای فوق حاد به جز در تالاب میقان مشاهده نشده است.
وی خاطرنشان کرد: در سطح استان ۲۹۴ هزار  راس دام کشتار و ۱۲ میلیون و ۹۶۴ هزار کیلوگرم گوشت تولید و هزار و ۲۳ راس لاشه به سبب بیماری طی یک سال در کشتارگاه ها ضبط و از چرخه مصرف خارج شده است. همچنین در سطح استان ۳۴ میلیون و ۱۴۳ هزار قطعه طیور کشتار و ۵۱ میلیون و ۷۵ هزار کیلوگرم گوشت مرغ تولید و ۳۶۳ هزار و ۳۵۸ قطعه طیور ضبط و از چرخه خارج شده اند.
فتاحی با اشاره به اینکه ۹۲ هزار  بازدید از مراکز تحت پوشش صورت گرفته، گفت: در این بازدید ها ۸۲ هزار کیلوگرم فرآورده غیربهداشتی شناسایی و از چرخه حذف و ۲۵۰ واحد نیز به مراجع قضایی معرفی شده اند.
سرپرست دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات فراورده های خام دامی بیان کرد: در سطح استان در این مدت ۵۶۴ هزار قطعه ماهی زینتی، ۳۱۲ هزار عدد تخم مرغ خوراکی و ۵۶۸ هزار عدد تخم مرغ نطفه دار گوشتی، ۱۳۰ هزار کیلوگرم مرغ متجمد، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلو خوراک و مکمل آبزیان، ۱۸ هزار و ۷۰۰ کیلو عسل و ۴۱۹ هزار کیلو آلایش مرغ و ۲۹۸ هزار کیلوگرم پودر گوشت از استان صادر شده است. بیشترین صادرات به کشورهای عراق،ازبکستان،ترکیع،افعانستان،کویت و پاکستان بوده است.

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today