فارس/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به موافقت گرفته‌شده استان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص احداث بیمارستان ۵۰۰ تخت‌خوابی بوشهر که ترکیبی از بیمارستان عمومی و تخصصی است تلاش می‌شود به عنوان یکی از مصوبه‌های سفر دولت به استان بوشهر مطرح شود.

حسن ملکی‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه حوزه سلامت، حوزه‌ای نیست که کمبودها و نبود اعتبارات بتواند مانعی در جهت ارائه خدمت باشد اظهار کرد: عقب ماندگی شدیدی در حوزه سلامت در استان وجود دارد و بوشهر با منابع زرخیز دلیلی برای محروم ماندن ندارد.
وی اولین گام در حوزه مدیریت را اقناع ذهنی مسؤولین استانی و ملی دانست و گفت: استان بوشهر نیاز به افزایش سرانه مختلف بهداشت و درمان دارد.
ملکی زاده عنوان کرد: در حوزه تخت های بیمارستانی، بهداشت، پژوهشی و آموزشی نیاز به ارتقاء سطح خدمات و زیرساخت ها داریم و این امر محقق نمی شود مگر آن که مسئولین استانی و ملی اقناع شوند که طی جلسات متعدد و مکرر با استاندار و نماینده ولی فقیه و دعوت از وزیر بهداشت و درمان سعی کردیم مسائل مختلف را گزارش دهیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: در بدو ورود با کسری بودجه ۶۰۰ میلیارد تومانی در حوزه پرسنل دارو و تجهیزات آب و برق و سایر حوزه خدماتی مواجه بوده‌ایم.
ملکی زاده در خصوص اینکه در صورت بدهی، در لیست سیاه شرکت‌های دارویی قرار می‌گیریم خاطرنشان کرد: ۴۲ درصد بدهی های دارویی تمام بیمارستان‌ها و ۴۴ درصد بدهی های تجهیزاتی پرداخت شده و هم اکنون از لیست سیاه شرکتهای تجهیزاتی درآمده‌ایم.
وی یادآور شد: از ۶۰۰ میلیارد بدهی، ۴۹۷ میلیارد تومان بدهی باقی مانده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه بدهی‌های پرسنلی، انگیزه خدمتی را پایین می آورد، علت بدهی ها را در زمان کرونا دانست و اظهار کرد: بیمارستان خلیج فارس که درآمد اصلی دانشگاه و مرکز اصلی استان در زمان کرونا بود، از درآمد هشت میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده بود و هزینه‌های کرونا باعث کاهش درآمد و تراز منفی درآمد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی در خصوص تعرفه‌های دولتی گفت: تعرفه‌های پایین دولتی در حوزه سلامت جوابگوی هزینه بیمارستان‌ها نیست و تورم بسیار شدیدی در حوزه‌های دارو و تجهیزات وجود دارد.
ملکی زاده به طرح خودگردانی بیمارستان‌ها اشاره و عنوان کرد: براساس این طرح بیمارستان‌ها باید هزینه‌های خود را با همین تعرفه دولتی تامین کنند این درحالی است که همین تعرفه‌ها نیز با تاخیر به دست دانشگاه می‌رسد.
وی افزود: طبق آمار حدود ۶۶ درصد درآمد بیمارستان‌ها صرف پوشش هزینه‌ها و مابقی آن کسری و بدهی تلقی می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد از درآمدها، درآمد های بیمه‌ای است اضافه کرد: ۸۱ میلیارد تومان از بیمه تامین اجتماعی و جمعاً ۱۰۶ میلیارد تومان طلب ما از سازمان‌های بیمه‌گر است که اگر مرتب در اختیار ما قرار بگیرد می توانیم در حوزه خدمتی موفق تر باشیم.
ملکی زاده با اشاره به اینکه کارهایی که در حوزه سلامت انجام می‌شود باید بر اساس سیاست های تخصصی و آمایشی جمعیتی و سرزمینی لازم باشد بیان داشت: با تصمیم تخصصی حوزه وزارت بهداشت، نقشه راه چهار و هشت ساله طراحی و ریل گذاری شده است.
وی به نگاه ویژه این دانشگاه به خیرین اشاره کرد و گفت: در چند ماه اخیر در حوزه خیرین در ۱۷ پروژه جذب خیر داشتیم که آزمایشگاه مرکزی شهر برازجان و پایگاه‌های اورژانس شهری و بین شهری از این نمونه بوده است.
ملکی زاده ادامه داد: ۳۴ میلیارد تومان جذب اعتبار خیرین برای حوزه سلامت انجام شده و باید نقش خیران سلامت در این حوزه پررنگ تر شود.
وی گفت: ۳۹۱ میلیارد تومان از بهمن ماه تاکنون جذب اعتبار از حوزه های مختلف در ردیف‌های مشخص انجام شده که از این میان ۱۷۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان توسط پیگیری استانی بوده است.
ملکی زاده به پروژه های شاخص و بنیادین و اساسی حوزه سلامت که می توانند تعداد تخت ها و زیرساخت های درمانی را ارتقا دهد اشاره و خاطرنشان کرد: مرکز بیماران خاص واقع در اتوبان امام علی ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از ۶۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب ۳۷ میلیارد آن جذب شده است؛ همچنین بیمارستان ۱۸۰ تختخوابی امام علی(ع) جایگزین بیمارستان فاطمه زهرا(س) که در حال حاضر ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی به بیمارستان ۱۸۰ تختخوابی ۱۷ شهریور برازجان اشاره و تصریح کرد: فاز اسکلت آن نهایی شده و وارد سایر فازها شده است؛ همچنین دانشکده پزشکی و دندانپزشکی با زیربنای ۱۷ هزار متر مربع که از سال ۹۰ شروع شده و نیاز اساسی ما را در حوزه آموزش تامین می‌کند، در هفته دولت فاز اول آن با دو هزار متر مربع زیربنا افتتاح شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص پروژه های بهداشتی استان گفت: ۱۷ پروژه بهداشتی که در حال فعالیت هستند ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند و بیمارستان‌های اهرم خورموج جز این مصوبات بودند که بخش آی سی یو و اعصاب و روان بیمارستان خورموج تا قبل از پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
ملکی زاده یادآور شد: با توجه به موافقت گرفته شده استان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص احداث بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی بوشهر که ترکیبی از بیمارستان عمومی و تخصصی است تلاش می‌شود بعنوان یکی از مصوبه های سفر دولت به استان بوشهر مطرح شود.
وی در ادامه گفت: ۲۲ میلیارد تومان تجهیزات در حوزه دندانپزشکی و چشم پزشکی خریداری شده؛ همچنین ۶ تخت و دستگاه دیالیز برای بیمارستان امام هادی(ع) دیر در نظر گرفته شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی از راه اندازی بخش معاینه چشمی نوزادان نارس خبر داد و گفت: این بخش با دو همکار چشم‌پزشک راه اندازی شده است.
وی افزود: تاکنون هشت پزشک فوق تخصص، ۱۲ پزشک متخصص و ۵۹ پزشک عمومی جذب استان شدند که تخصیص و توزیع پزشک متخصص در یک ماه آینده انجام خواهد شد.
ملکی زاده بیان کرد: صندوق بیماران صعب العلاج راه اندازی شده که ۳۵ هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب صندوق ملی بوده است و برای ۲۷ بیماری بسته خدمتی تعریف شده و به تدریج به ۴۴ خدمت خواهد رسید.
وی افزود: هم اکنون دو هزار بیمار خاص در استان داریم که هزینه‌های مرتبط با بیماری خاص آن ها به صورت رایگان در حوزه دولتی انجام می‌شود.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar